BRACIA MORAWSCY

Na zaproszenie "Stowarzyszenia Morawian" z Suchdolu, małej wioski na Morawach, kolebki Braci Morawskich, którzy w 1743 r. założyli dzisiajsze miasto Piława Górna, gościła grupa mieszkańców tej miejscowości z burmistrzem - Panią Zuzanną Bielawską na czele.

Spotkanie z gospodarzami, w tym z burmistrzem Suchdola  było bardzo ciekawe i serdeczne. Wyjazd został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku rocznicą "275 lat powstania osady Braci Morawskich w Piławie Górnej (dawniej Gnadenfrei".

Zwiedzaliśmy świetne Muzeum Braci Morawskich, zorganizowane w dawnej zagrodzie z XVIII w., plenerze z czasów ich przymusowej emigracji. Warto wiedzieć, że Bracia Morawscy dali początek misiom na kontynent amerykański a także do Afryki, Rosji oraz Chin, zakładając tam swoje osady.

Liczymy, że nasi morawscy goście wezmą udział w konferencji popularno - naukowej, jaka odbędzie się w dniu 15.06.2018 r. w Piławie Górnej, poświęconej historii założenia miejscowości jak i działalności misyjnej Braci Morawskich, na którą już teraz Państwa w imieniu organizatorów - zapraszam.  

Doda Jerzy Organiciak 11 Apr 2018
Content Management Powered by CuteNews