Rocznik Ziębicki

W końcu 2017 r. ukazał się nakładem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach kolejny, drugi - ROCZNIK ZIĘBICKI 2016.

Rocznik może nie jest obszerny, tak jak na przykład tego typu wydawnictwa w Świdnicy czy w Dzierżoniowie, ale przecież nie chodzi o objętość a o zawartość. Jest tutaj kilka artykułów, które zwracają uwagę czytelnika.

A więc na początek przedstawienie najważniejszych wydarzeń w mieście i gminie autorstwa Rafała Śledzia, pracownika Urzędu Miasta i Gminy. To ważny artykuł, bowiem pokazuje bogactwo działań na niwie kultury, które działy się w Ziębicach, i o których byśmy już dzisiaj nie pamiętali. Podstawowe teksty o charakterze historyczno - badawczym to artykuły p. Adama Organisty o Józefie Langerze, oraz Romana Stelmacha o archiwaliach z zasobów Archiwum Państwowego we Wrocławiu dotyczących miasta Ziębice do 1428 r.  Mamy też rozmowę z wybitnym ziębiczaninem - niepełnosprawnym tenisistą Tadeuszem Kruszelnickim, który rozsławia Ziebice na świecie, oraz z Tadeuszem Rozwadowskim, byłym dyrektorem muzeum. Całość kończą dowcipne anegdoty Stanisława Popardowskiego. W sumie ciekawe  wydawnictwo.

Warto wspomnieć o pierwszym tomie Rocznika Ziębickiego, który obejmował 2015 r. Tutaj, obok kilku artykułów, zasługuje na uwagę tekst Henryka Sławca o granicy św. Jana, niezwykle wartościowym zabytku dawnego prawa, jedynym i nastarszym takim na ziemiach polskich!

Szkoda, że nie udało się kontynuować wydawania roczników w Ząbkowicach Śląskich. Poza pierwszym numerem, przygotowanym przeze mnie na I Zjazd Ząbkowiczan i obejmującym okres 1945 - 2015, kolejne już się nie ukazały. A przecież jest bardzo ważne wydawnictwo, obrazujące stan kultury w mieście! Niestety, w moim przekonaniu, w Ząbkowicach Śląskich  nie ma odpowiedniego klimatu na tworzenie tego typu wydawnictw.

 

Doda Jerzy Organiciak 30 Jan 2018
Content Management Powered by CuteNews