Towarzystwo Przyjaciół Ząbkowic Śląskich

W dniu 5.05.2017 r. w kawiarni Ząbkowickiego Ośrodka Kultury miało miejsce pierwsze założycielskie zebranie   nowego stowarzyszenia – Towarzystwa Przyjaciół Ząbkowic Śląskich. W zebraniu uczestniczyło 9 osób, a listę członków – założycieli podpisało 14.

Towarzystwo, którego ideą jest regionalizm, a w szczególności działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i kultury, zamierza kontynuować tradycję istniejących już wcześniej towarzystw: Towarzystwa Miłośników Ząbkowic Śląskich, działającego w latach 70. XX w. oraz Towarzystwa Regionalnego Ziemi Ząbkowickiej, które istniało w latach 1986-1987.

Tutaj ciekawostka, w okresie przedwojennym ówczesny Frankenstein był silnym ośrodkiem regionalizmu, gdzie ukazywały się książki i periodyki na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, których autorami byli głównie przedstawiciele lokalnego środowiska nauczycielskiego, tacy jak Wilhelm Werner czy Henryk Gabriel z Kamieńca Ząbkowickiego. 

 Zebranie powołało czteroosobową komisję w składzie: Kamil Pawłowski, Michał Sikuciński, Joanna Tofel i Jerzy Organiściak, która opracuje statut nowego stowarzyszenia i zajmie się jego rejestracją oraz doprowadzi do zorganizowania Zjazdu Wyborczego, planowanego na koniec czerwca br. Równoczesnie w imieniu członkow - założycieli zapraszamy wszystkich, którzy interesują się sprawami miasta i regionu do wpisywania się na listę członków - załozycieli. Lista znajduje się w biurze Oddziału PTTK przy Placu Jana Pawła II 1. 

Dodał Jerzy Organiściak 09 May 2017
Content Management Powered by CuteNews