Rok 2017 rokiem św. Wojciecha

W dniu 4 kwietnia 2017 r. miała miejsce w Świdnicy inauguracja Polsko - Czeskich Dni Kultury organizowanych od 22 lat jako Polsko - Czeskie Dni Kultury Chrześciańskiej. Głównymi animatorami tych dni są od początku przedstawiciele Polsko - Czesko - Słowackiej Solidarności, w szczególności radny Sejmiku Wojewodzkiego Julian Golak i Pani Teresa Bazała. Uroczystości rozpoczęła piękna Msza Święta w Katedrze Świdnickiej, którą prowadził biskup świdnicki Ignacy Dec.

 

Po mszy uczestnicy inauguracji przeszli do świdnickiego teatru miejskiego, gdzie odbyły się właściwe obrady. Uczestniczyli w nich głównie przedstawiciele samorządów i instytucji kultury działajacy po obu stronach granicy. Przedstawiono bogaty program działań, który w tym roku jest poświęcony Świętemu Wojciechowi, patronowi Czech, Polski  i Węgier, z okazji jego 1020 urodzin.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich, który od początku Dni Kultury w nich uczestniczy, od 22 lat udanie współpracuje z Klubem Czeskich Turystów w Cervenym Kostelcu organizując co roku przynajmniej dwie imprezy wspólne dla mieszkańców obu miast, a także Dolnego Śląska. W bieżącycm roku zorganizujemy jak co roku w sierpniu (17 - 20.08) wspólną imprezę w Górach Orlickich i Izerskich pod nazwą - Sudety mało znane. Natomiast w dniu 1 lipca zapraszamy na wyjątkową wyprawę do Czech - Śladami Świętego Wojciecha. Będziemy zwiedzać miejsca związane ze świętym, w szczególności Libice - miejce jego urodzenia oraz Pragę. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam!

Dodał Jerzy Organiściak 09 Apr 2017
Content Management Powered by CuteNews