Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na Dolnym Śląsku

W końcu ubiegłego roku nakladem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Archiwum Państwowego we Wrocławiu ukazała się ciekawa praca historyczna dotycząca sanktuariów i miejsc pielgrzymkowych na Dolnym Śląsku.

Praca ta wprawdzie opisuje jedynie kilka głównych sanktuatiów maryjnych, które są równocześnie miejscami pielgrzymkowymi, ale niewątpliwie ma walor poznawczy, bowiem przedstawia te miejsca na podstawie dokumentów historycznych, czego do tej pory przy opisie tych miejsc nie robiono.

Nas, ząbkowiczan interesują głównie sanktuaria znajdujące się na Ziemi Ząbkowickiej, czyli Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie i Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Bobolicach. Oba zostały opracowane przez dr Bartosza Grygorcewicza, pracownika Oddziału Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Szczególnie interesujące są w moim przekonaniu dokumenty związane z powojenną historią sanktuarium bardzkiego. Chodzi tutaj w między innymi o inwigilację i sposoby dzialania służb państwa komunistycznego przed koronacją Matki Boskiej Bardzkiej w 1966 r., i wiele innych.    

Wydawnictwu towarzyszy wystawa o sanktuariach maryjnych, którą można oglądać w archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim. Książkę można otrzymać bezplatnie w siedzibie Dolnosląskiej Organizacji Turystycznej we Wrocławiu.  

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 12 Jan 2017
Content Management Powered by CuteNews