Spotkanie z Markiem Sikorskim

W dniu 16.09.2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie z dr Markiem Sikorskim – historykiem sztuki, pisarzem i krajoznawcą, Marek Sikorski zajmuje się twórczością  pisarską od ponad 20. lat i jest autorem kilkunastu książek historycznych i krajoznawczych, z których kilka wydanych zostało po niemiecku. Swego rodzaju specjalnością tego pisarza jest historyczna interpretacja obiegowych mitów i rozwiązywanie zagadek historycznych. Jedna z takich zagadek była przedmiotem spotkania w bibliotece. I dotyczyła „kuli ognia nad Wrocławiem”, która miała się tam pokazać w 1241 r. podczas najazdu Mongołów na to miasto za sprawą błogosławionego Czesława, przeora zakonu dominikanów.

Zdarzenie to przez wiele poprzednich stuleci uważane było za prawdziwe, a znane jest  z wielu średniowiecznych źródeł  oraz wielu dzieł sztuki. I tę zagadkę, na podstawie dogłębnych studiów historycznych rozwiązał Marek Sikorski, który udowodnił, że jest to piękna legenda, co też nie umniejsza zasług błogosławionego Czesława – patrona Wrocławia. 
Autor jest znakomitym gawędziarz i erudytą, stąd uczestniczący w spotkaniu z zapartym tchem słuchali jego niezwykłych opowieści. Na zakończenie spotkania można było nabyć niektóre jego książki i podyskutować z autorem.  

Dodał Jerzy Organiściak 20 Sep 2016
Content Management Powered by CuteNews