MONETY, ZAMEK, NAGROBEK

Kilka miesięcy temu ukazała się nakładem wydawnictwa ATUT z Wrocławia dawno  zapowiadana  książka o Karolu I Podiebradowiczu i jego czasach - "Monety, Zamek, Nagrobek - Książę Karol I z Podiebradów (1476 - 1536), między dziedzictwem przodków a dokonaniami potomków".

Książka jest dziełem pieciu autorów, zajmujących się rodziną Podiebradów:  Bogusława Czechowicza, Borysa Paszkiewicza i  Artura Kwaśniewskiego oraz dwóch badaczy czeskich: Radka Fukali i Martina Sandera, z których każdy jest autorem jednego z artykułów.    

Książka ma charakter naukowy i po raz pierwszy opisuje w tak dokładny i precyzyjny sposób księcia Karola I i jego czasy.

 

Dwa artykuły dotyczą Zabkowic Śląskich w czasach Karola I. Pierwszy to opracowanie na temat nagrobka księcia w kościele św. Anny pióra Bogusława Czechowicza. Drugi, autorstwa Artura Kwaśniewskiego, dotyczy zamku zabkowickiego. Oba niezwykłe, ukazujące po raz pierwszy pełną wiedzę o trych obiektach.

Ukazanie się tej szczególnej pracy zbiegło się z 480 rocznicą śmierci i 540 rocznicą urodzin księcia. Myślę, że ukazanie się tej książki powinno być poprzedzone konferencją naukową na temat życia i roli księcia Karola I Podiebradowicza w historii Zabkowic i dawnego Księstwa Ziębickiego. Książka też powinna się znaleźć w bibliotekach publicznych i szkolnych powiatu ząbkowickiego, bowiem takiej pracy w historii naszej ząbkowickiej ziemi jeszcze nie było. 

Dodał Jerzy Organiściak 14 Jul 2016
Content Management Powered by CuteNews