BOŻNOWICE

Pewnie mało kto wie, że Bożnowice, mała wieś w Gminie Ziębice pięknie położona wśród Wzgórz Strzelińskich doczekała się obszernego opracowania, niemal monografii, autorstwa bylej mieszkanki - Pani  Mieczysławy Trojan - Krzynowej.

Pani Mieczysława jest z zawodu nauczycielką - historykiem, mieszka w Raciborzu i tam została wydana książka. Autorka napisała we wstępie: "chcę uratować od zapomnienia cząstkę historii Polski i pokazać urok tej Ziemi...".

Bożnowice to stara wieś założona w I połowie XIII w. na prawie niemieckim jako Bertoldi Villa (wieś Bertolda). Pod taką nazwą jest wymieniona w Księdze Henrykowskiej, a na początku XIV w. ówczesny właściciel wsi - polski rycerz Sambor sprzedał lub oddał wieś jako nadanie klasztorowi cystersów w Henrykowie.

Dominantą w krajobrazie Bożnowic jest barokowy kościół św. Trójcy z pocz. XVIII w. oraz dawny wiatrak typu holenderskiego na skraju wsi.

Niewątpliwą zaletą książki pani Mieczysławy Trojan - Krzynowej  jest niemal encyklopedyczne zestawienie zdarzeń z historii wsi począwszy od 1945 r. Mamy tutaj nazwiska wszystkich mieszkańców, księży posługujących na parafii, nauczycieli szkoły w Bożnowicach jak i nazwiska jej absolwentów. Jest tutaj mnóstwo opisów zdarzeń i historii związanych z życiem mieszkańców. Warto w tym miejscu wspomnieć, że około 50 rodzin dzisiejszych mieszkańców wsi to dawni mieszkańcy kresowego miasteczka Busk koło Lwowa, którzy zostali wysiedleni w 1945 r. i przyjechali na Ziemie Odzyskane. Pani Mieczysława Trojan - Krzynowa jest także autorką obszernej monografii tej kresowej miejscowości. .

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 21 Mar 2016
Content Management Powered by CuteNews