Dzień Żołnierzy Wyklętych

W dniu 29.02.2016 r. odbył się po raz pierwszy w Ząbkowicach Śląskich, a po raz czwarty w Polsce - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem wilczym". Organizatorem biegu byla Fundacja Wolnośc i Demokracja z Warszawy, w Ząbkowicach śląskich nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz OSiR. Bieg w Ząbkowicach poprzedził piękny spektakl w Ząbkowickim Ośrodku Kultury przygotowany przez młodzież i nauczycieli z  LO.

Po spektaklu, na skwerze w parku miejskim zapalono znicze upamiętniajace bohaterów podziemia niepodległościowego - żołnierzy niezłomnych.  

Potem rozpoczął się bieg na dwóch dystansach: 1963 m oraz 5000 m, w którym udział wzięło blisko 200 osób.

Impreza była bardzo udana, ale ze wszech miar wymaga podkreslenia wspaniała, patriotyczna postawa ząbkowickiej młodzieży, szczególnie podczas pięknego spektaklu w ZOK. Było to wielkie patriotyczne wydarzenie, jakiego w Ząbkowicach nie widziano od wielu lat!! Widać gołym okiem, że w ostatnim czasie wiele się w Polsce zmienia w sferze tzw. polityki historycznej. I oby tak dalej było, bo  jak powiedział marszałek Piłsudski „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”.

Dodał Jerzy Organiściak 01 Mar 2016
Content Management Powered by CuteNews