Nowa koncepcja rewitalizacji ząbkowickiego zamku

W dniu 27.11.2015 r. przyjechał do Zabkowic Śląskich pan dr inz. architekt Artur Kwaśniewski - pracownik Wydzialu Architektury Politechniki Wrocławskiej, wybitny znawca archiektury śląskich zamków i pałaców. Artur Kwaśniewski w latach 2012 - 2014 przeprowadził szczegołowe badania architektoniczne oraz kwerendę źródłową dotyczacą ruin ząbkowickiego zamku i tą wiedzą podzielił się z grupą przyjaciół - lokalnych historyków i badaczy skupionych w Klubie Regionalnym Ziemi Ząbkowickiej jak również z pracownikami Izby Pamiątek Regionalnych.

Pan Artur Kwaśniewski jest autorem nowej koncepcji rewitalizacji ruin zamku, która zakłada ograniczenie do minimum ingerencji budowlanej w jego tkankę zabytkową. Twierdzi bowiem na podstawie swoich badań, że zabkowicki zamek, który istnieje w charakterze ruiny  juz od niemal 350 lat jest unikalnym przykladem rezydencji późnogotyckiej, która nie podlegala w późniejszym czasie przebudowom i zachowała swój wygląd w kształcie takim jak w XVI w. oraz podczas zniszczenia w XVII w. I ten fakt jest jego wielką wartością, która należy zachować dla potomności.

 

Stąd pan dr Kwasniewski dość krytycznie odniósł się do koncepcji rewitalizacji zamku realizowanej obecnie, wg projektu dr. inz. Macieja Małachowicza.

Podczas wycieczki, juz drugiej w bieżącym roku, mieliśmy okazję zobaczyć fazy budowy zamku, dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy o jego architekturze, sposobie budowania, zastosowanych technikach i technologiach, a także wielu faktów z historii zamku.

Chcialbym w tym miejscu, w imieniu wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania, podziękować panu Arturowi Kwaśniewskiemu  za czas nam poświęcony i wspaniały, który zostanie w naszej pamieci. Umówilismy się już z p. Arturem na wiosnę w celu kontynuowania zwiedzania i tych wyjątkowych studiów.

Dodał Jerzy Organiściak 28 Nov 2015
Content Management Powered by CuteNews