I Festiwal Muzyczny im. Aloisa Tauxa za nami

W dniach 17 - 18. 10. 2015 r. odbyły się w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach oraz w kościele św. Jadwigi w Sadlnie koncerty inaugurujące I Festiwal Muzyczny im. Aloisa Tauxa.

Aloix Taux to kompozytor muzyki chóralnej, kościelnej i teatralnej urodzony w 5 X 1817 roku w Braszowicach, który zrobił karierę w Salzburgu. Tam był dyrygentem chóru i orkiestry katedry salzburskiej, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego, tzw. MOZARTEUM oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego chóru – Liedertafel, działającego do dzisiaj, jednego z najlepszych w Europie. Jednego dorobek kompozytorski składa się z ponad 50 utworów, w tym utworów granych do dzisiaj, i właśnie ten dorobek kompozytorski był podstawą pomysłu zorganizowania festiwalu.

Pierwsza edycja obejmowała dwa koncerty – w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach i kościele św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Wystąpiły w nich połączone chóry Uniwersytetu Opolskiego, Parafii św. Katarzyny z Groszowic oraz chór Gloria z Ząbkowic Śląskich występujące pod batutą byłego ząbkowiczanina – Mariana Bilińskiego. W niedzielę dodatkowo wystąpił kwartet smyczkowy Filharmonii Opolskiej. Repertuar koncertów obejmował 2 utwory napisane przez Aloisa Tauxa: „Marsz dla Ząbkowiczan”, napisany specjalnie dla ząbkowickiego Bractwa Kurkowego w 1840 r. oraz piękną pieśń wielkanocną „Pan Zmartwychwstał”, napisaną dla  hrabiostwa Schlabrendorfów ze Stolca, patronów kościoła św. Jadwigi w Sadlnie.  Oprócz utworów Tauxa zagarno i zaśpiewano utwory W.A.Mozarta, Józefa Haydna oraz Michała Fristiny.

Oto kilka zdjęć z bardzo udanych koncertów w Braszowicach i Ząbkowicach Śląskich.

Dodał Jerzy Organiściak 19 Oct 2015
Content Management Powered by CuteNews