Wizyta na Ukrainie

W dniach 1 – 8.08.2015 r. przebywała na terenie zachodniej Ukrainy grupa mieszkańców powiatu ząbkowickiego. Ideą wyjazdu było poznanie okolic Lwowa, terenów skąd pochodzą  potomkowie dzisiejszych mieszkańców powiatu i Dolnego Śląska,  stąd  tytuł imprezy „Kresy – ocalić od zapomnienia”.

Drugim, nie mniej ważnym celem wyjazdu było odwiedzenie naszych partnerów – Powiatu Peremyszlańskiego i mieszkających tam Polaków.

Program zwiedzania był bardzo bogaty i obejmował  w znakomitej większości miejsca związane z historią i kulturą polską. Odwiedziliśmy w szczególności  takie miasta jak: Lwów, Żółkiew, Halicz,  Kałusz, Sambor, Drohobycz, Stryj, Truskawiec, Złoczów, Podhorce, Stanisławów, Kołomyja, Przemyślany, Bóbrka,  Olesko i  Rudki. Główne ośrodki polskości  w tych miastach to  parafie katolickie, które prowadzone są przez polskich księży, z którymi mieliśmy okazję  kilkakrotnie się spotkać.

.  Przekazaliśmy także przygotowane przez nas oraz przez naszych sponsorów - Starostwo Powiatowe oraz Miejsko – Gminną  Bibliotekę Publiczną w Ząbkowicach Śląskich  dary i prezenty. Pomoc naszym rodakom bardzo się przyda, bowiem warunki życia na Ukrainie są trudne.

Podczas spotkania w Bóbrce mieliśmy okazję porozmawiać także z przedstawicielami  tamtejszych  samorządów. Odwiedził nas Przewodniczący Rady Rejonu Peremyszlańskiego – pan Włodzimierz  Denejczuk  oraz burmistrz Bóbrki, z którymi rozmawialiśmy o ożywieniu wzajemnej współpracy pomiędzy samorządami. Warto wspomnieć, że pierwsze jaskółki tej współpracy to nasz wyjazd oraz propozycja przyjazdu grupy dzieci polskich i ukraińskich w przyszłym roku na nasz teren, którą złożyłem w imieniu naszego samorządu powiatowego.

Reasumując, wyjazd na Ukrainę stał się dla nas wielkim przeżyciem, kontaktem z żywą historią naszej ojczyzny oraz mieszkającymi tam Polakami, o których nie można zapomnieć!

Dodał Jerzy Organiściak 17 Aug 2015
Content Management Powered by CuteNews