Mury obronne

Przed niespełna trzema miesiącami rozpoczęto roboty zabezpieczajace przy miejskich murach obronnych od strony ul. Grunwaldzkiej do Baszty Gołębiej. 

Ząbkowickie mury obronne wymagały od dawna prac zabezpieczajacych, stąd bardzo cieszy, ze rozpoczęto ten proces właśnie w tej części, ciągnacej się wzdluż pięknie zrewitalizowanych plantów i parku miejskiego.

Warto wiedzieć, że mury obronne w tej części miasta są najstraszym ich fragmentem i pochodzą z okresu lokacji, czyli ok. 1270 r. Jak twierdzi niemiecki badacz budowli obronnych Ząbkowic Śląskich - Kurt Bimler, miasto w momencie założenia było znacznie mniejsze i miało kształt prostokąta o bokach ok. 400 x 200 m. Do naszych czasów zachował się jedyny fragment tych pierwszych murów o długości około 50 m. .

Najbardziej efektownym fragmentem murów obronnych Ząbkowic Śląskich jest remontowany odcinek do Baszty Gołębiej. Przebiega z jednej strony wzdluż zrewitalizowanego parku, z drugiej, wzdłuż malowniczej uliczki nazwanej Solną, zapewne od placu na terenie klasztoru sióstr klarysek, który jeszcze do polowy XIX w. slużył za miejski skład soli.  

Ta malownicza uliczka, fragment muru oraz Baszta Gołębia powinny być w przyszłości wizytówką Zabkowic Śląskich. Jak mogłoby  wygladać to miejsce, pokazują  zdjęcia zrewitalizowanego fragmentu murów ze Świebodzic.

 

Miejmy nadzieję, że wkrótce ząbkowickie mury obronne też bedą tak wyglądać!

Dodał Jerzy Organiściak 30 Jul 2015
Content Management Powered by CuteNews