SPOTKANIE Z HISTORIĄ

W dniu 8 maja br. w "Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem", odwiedził Ząbkowice Śląskie świadek tego szczególnego dnia - honorowy obywatel Ząbkowic Śląskich, Pan Johannes Walzik, mieszkający na codzień w Szwajcarii.  

Johannes Walzik jako 14 letni chłopiec przeżył zajęcie Ząbkowic Śląskich (Frankensteinu) przez wojska rosyjskie w dniu 8 maja 1945 r., dniu zakończenia II wojny światowej. I tą wiedzą oraz swoimi osobistymi wspomieniami postanowił się podzielić z dzisiejszymi mieszkańcami naszego miasta. Na początek spotkał się z władzami samorządowymi miasta i powiatu ząbkowickiego w klasztorze sióstr klarysek, które zawsze odwiedza będąc w Ząbkowicach Śląskich.

Później, pod pomnikiem Zwycięstwa złożył wspólnie z władzami miasta i powiatu wiązankę kwiatów.

Po oficjalnych uroczystościach zwiedzaliśmy miasto, a w Izbie Pamiątek Regionalnych, domu rodzinnym, w którym się Pan Walzik wychował, odbyło się spotkanie z przedstawicielami miejscowych mediów, na którym opowiadał o swoich przeżyciach w tym szczególnym dniu.  

 

 

Jednak najciekawsze spotkanie tego dnia miało miejsce w Liceum Ogólnokształcącym, gdzie Pan Johannes Walzik spotkał się z młodzieżą klasy historycznej.  

Młodzież była bardzo zainteresowana relacją Pana Walzika o 8 maja 1945 r. w naszym mieście. Było to dla nich wyjątkowe "spotknie z żywą historią", stąd było wiele ciekawych pytań na tematy polsko - niemieckie.

Warto przy tym wspomnieć, że Pan Walzik przyjedzie we wrześniu br. na I Zjazd Ząbkowiczan, w ramach którego odbędzie się Konferencja Historyczna Ząbkowice Śląskie (1945 - 2015), na której wygłosi referat pt. "Zajęcie Ząbkowic Śląskich przez wojska rosyjskie w dniu 8 maja 1945 r. w oczach Niemca". Relacja ta zostanie też opublikowana w I Roczniku Ząbkowickim, który ukarze się z tej okazji.

Dodał Jerzy Organiściak 16 May 2015
Content Management Powered by CuteNews