ATLAS ZIEBIC

W ubiegłym tygodniu w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach odbyła się promocja wyjątkowego wydawnictwa - Atlasu Historycznego Miast Polski -tomu Ziębice...

Wydawnictwo ma charakter wyjątkowy z tego powodu, że tylko kilka miast w Polsce posiada takie obszerne, naukowe opracowanie. Idea tworzenia atlasów historycznych miast została zapoczątkowana w Niemczech jeszcze w latach 60. XX w. i  służyła badaniu historii i urbanistyki miast o rodowodzie średniowiecznym. W Polsce tego typu wydawnictwo opracowują naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponieważ atlas dotyczy miasta śląskiego, zatrudniono do jego opracowania również naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego: prof. Rafała Eysymonta, który był kierownikiem projektu "Ziębice" i archeologa - Radosława Glińskiego. 

Radosław Gliński prowadził w ziębickich piwnicach prace archeologiczne, które zaprezentował podczas spotkania. 

 

Autorzy prezentowali atlas, który posiada kilkanaście kolorowych map i rycin oraz zawiera część opisową, prezentującą jego historię i rozwój przestrzenny miasta. Moim zdaniem, jest to najsolidniejsze wydawnictwo opisujące Ziębice, które dotychczas się ukazało.  

W ramach projektu atlasu historycznego miast Polski jest również przygotowywany przez ten sam zespół atlas historyczny Ząbkowic Śląskch, którego promocję planuje się na poczatek przyszłego roku.

Dodał Jerzy Organiściak 05 Mar 2015
Content Management Powered by CuteNews