malarstwo Bernharda Krausego

W dniu 19 lutego mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu na temat śląskiego malarstwa barokowego, chyba pierwszy raz w historii Ząbkowic Śląskich...

Prelegentem był młody historyk sztuki, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego - Adam Szeląg, który w bardzo ciekawy i przekonujący sposób  przedstawił tajniki malarstwa ząbkowickiego malarza doby późniego baroku - Bernharda Krausego.

Mało kto wie, że w Ząbkowicach, dawnym Frankensteinie, żył i tworzył wybitny malarz śląski późnego baroku - Bernhard Krause, który zasłynął przydomkiem "mały Willmann" i uwazany jest dzisiaj za jego następcę. Krause, wykształcony w Dreźnie i Wiedniu, powrócił do rodzinnego miasta, gdzie przez 40 lat prowadził swoją malarską pracownię, posiadał uczniów i już w II połowie XVIII w. był uważany za wybitną osobistość naszego miasta.

Wykład Pana Adama Szeląga na temat malarstwa Bernharda Krausego nie był przypadkowy. W 2016 r. zamierzamy bowiem zorganizować w Ząbkowicach wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim pierwszą w historii wystawę malarstwa tego wybitnego, ząbkowickiego malarza, stąd powoli staramy się przybliżyć jego twórczośc szerszej publiczności, co jak widać się udało.

  

 

  

Dodał Jerzy Organiściak 22 Feb 2015
Content Management Powered by CuteNews