Hrad Vizmburk - zamek Zabkowice

W dniu 23 I 2015 r. przedstawiciele Urzedu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich odwiedzili zamek Vizmburk, leżący w pobliżu Cervenego Kostelca, naszego miasta partnerskiego w Republice Czeskiej, gdzie spotkali się z władzami tego miasta oraz gminy Havlovice, na terenie której zamek leży...

 

Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło przygotowania wspólnego wniosku na dokończenie rewaloryzacji zamku Vizmburk i zamku w Ząbkowicach, w związku z planowanym uruchomieniem pieniędzy z funduszy EU, co ma nastapić w II połowie bieżącego roku.

Wizja rewitalizacji obu obiektów powstała mniej więcej w tym samym czasie i przewiduje pozostawienie zamków w postaci zabezpieczonej ruiny z częsciową ich odbudową i stworzeniem pewnej ilości przestrzeni użytkowych, które miałyby służyć kulturze, turystyce czy muzealnictwu.

Zamek Vizmburk, podobnie jak zamek zabkowicki  jest obiektem o bogatej historii, sięgającej XII w., lecz znacznie mniejszym i pozostającym w ruinie dłużej, bo od połowy XV w. Do połowy lat 70. XX w. znajdował się "w ziemi" i był całkowicie niewidoczny. Dopiero działalność czeskich archeologów "przywróciła go światu", a od 2011 r. prowadzone są na nim prace rewaloryzacyjne. I co wyjątkowe i w Polsce raczej nie spotykane: prace te prowadzi stowarzyszenie "Sdružení pro Vízmburk" złożone z wolontariuszy!!!  

Stowarzyszenie pozyskuje fundusze z różnych źródeł, które służą do zakupu materiałów budowlanych, robocizna wykonywana jest społecznie! 

Stowarzyszenie od kilku lat organizuje na terenie ruin zamku liczne imprezy kulturalne, imprezy dla dzieci i rekonstrukcje historyczne. Między innymi w ten sposób pozyskuje pieniądze na prace rewaloryzacyjne.

Warto przy okazji podkreslić, że od trzech lat współpracujemy z tamtejszą grupą rekonstrukcyjną przy organizacji inscenizacji "bitwy o zamek ząbkowicki 1335 r.".

Miejmy nadzieję, że dalsza współpraca i złożenie wspólnego wniosku pozwoli zdobyć większe fundusze i ukończyć w ciągu najbliższych 3 lat prace budowlane na obu obiektach,. ku pożytkowi naszych lokalnych społeczności.   

 

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jan 2015
Content Management Powered by CuteNews