Leksykon Artystyczny Ziemi Ząbkowickiej

Miło mi donieść, że po kilku latach rozmaitych prób i starań, wreszcie ukazał się drukiem Leksykon artystyczny Ziemi Ząbkowickiej autorstwa Leszka Aleksandra Nowaka...

Leksykon jest wyjątkowym dziełem w historii poznawania Ziemi Zabkowickiej i w moim przekonaniu - najlepszą jaka się dotąd ukazała. Mogę tak mowić, bo jestem jednym ze redaktorów tej pracy i poznałem ją dogłębnie. Jest to plon ponad 20. letnich studiów i badań nad sztuką śląską jej autora. Śmiem twierdzić, że takiego opracowania nie posiada żaden z regionów Dolnego Śląska!!

Leksykon zawiera 1570 haseł związanych z artystami działającymi na polu szeroko pojetej plastyki, ale także z kolekcjonerami, rzemieślnikami, architektami, fotografikami  itp. Wśród haseł znajdziemy też opisy dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego: obrazów, rzeźb, pomników, kościołów, ale takze widokówek, zdjęć i innych przedmiotów.

Leksykon autor poświęcił swojemu przyjacielowi, zabkowiczaninowi, niedawno zmarłemu  - Januszowi Sakwerdzie, z którym przez wiele lat badał sztukę śląską, a sztukę Ziemi Zabkowickiej w szczególności. 

W ramach promocji książki, której wydawcą  jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich, odbyły się cztery spotkania z autorskie: dwa w Ząbkowicach Śląskich oraz dwa w Ziębicach. Oto kilka migawek z tych spotkań: 

Książka została wydana w ramach projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i jest dostepna w Bibliotece Publicznej w Ząbkowicach Śląskich. Będzie bardzo pomocna przy pisaniu własnych prac szkolnych czy studenckich dotyczacych naszego regionu.  

Dodał Jerzy Organiściak 01 Dec 2014
Content Management Powered by CuteNews