Będziemy pamiętać...

W dzień zaduszny jak co roku wspominamy zmarłych i modlimy się za ich dusze, chodząc po cmentarzach i paląc znicze... Będąc na cmentarzach w tym dniu uświadamiamy sobie dopiero, jak wielu naszych kolegów, przewodników i działaczy turystyki, związanych z Oddziałem PTTK w Zabkowicach Śląskich nie ma już wsród nas nas... 

 

W tym roku wczesną wiosną odszedł od nas na wieczną wartę kol. Jerzy Filipek, znakomity przewodnik i jeden z najstarszych działaczy oddziału (w żółtym kółku, podczas zjazdu oddziału przed 8 laty). Dwa lata temu zmarł nagle kolega Ryszard Zieliński, mniej znany jako działacz, natomiast bardziej jako znakomity plastyk, twórca świetnych plakietek i znaczków rajdowych, które rozsławiały nasze imprezy.

W 2010 r. zmarł w Podgórzu k/ Dusznik znany działacz PTTK i zabkowiczanin - Jan Sakwerda. Jan od wielu lat nie był czynnym przewodnikiem, natomiast parał się medalierstwem, kolekcjonerstwem i historią sztuki. 

Nieco wczesniej odeszła od nas koleżanka Krystyna Nieszporek, dusza człowiek i niezwykle aktywna przewodniczka, która pracowała na codzień w Uzdrowisku Przerzeczyn Zdrój.  

Mało kto wie, że z przewodnictwem turystycznym był związany kolega Marian Morawski, zmarły w 1995 r.,  legenda ząbkowickiej "Solidarności". Przez cztery lata pełnił nawet funkcję prezesa Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych. Na zdjęciu Marian (pierwszy z prawej) podczas zajęć Górskiej Szkoły Przewodników w "Samotni".

Sięgając jeszcze dalej wstecz do lat 80. XX w. należy wspomnieć o koledze Andrzeju Deptuchu, pierwszym zawodowym przewodniku na naszym terenie.

Jeszcze wcześniej, w pierwszej połowie lat 80. XX w. odeszli na przewodnicką wartę założyciele Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śląskich: Stanisław Babiuch, Stanisław Kret oraz Józef Glabiszewski.

 

Cześć ich pamięci...

Dodał Jerzy Organiściak 02 Nov 2014
Content Management Powered by CuteNews