Festiwal Tauxa

Wrzesień 2014 r.  na Dolnym Śląsku obfitował w liczne imprezy kulturalne i festiwale. Jednym z nich był XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Ignacego Reimanna w Krosnowicach. 

Festiwal organizowany jest we wrześniu we wsi Krosnowice k. Kłodzka i w lipcu w Wambierzycach.  Wambierzyce to miejsce urodzenia Reimanna, Krosnowice - miejscowość gdzie pracował jako kantor w kościele, mieszkał, komponował i tutaj zmarł w 1885 r. Ignacy Reimann był głównie kompozytorem muzyki religijnej i posiada bogaty dorobek kompozytorski liczący blisko 160 utworów.

Dyrektorem artystycznym festiwali Ignacego Reimanna jest od początku ząbkowiczanin - pan Marian Biliński, muzyk mieszkajacy w Opolu, dyrygent Opolskiego Chóru Kameralnego, brat Jolanty Mitręgi, wiceprzewodniczacej Rady Gminy Ząbkowice Śląskie.  Pan Biliński w imię zasług położonych dla festiwalu został w br. wyróżniony tytułem "Honorowego obywatela Krosnowic".  I pomyśleć, że w takiej niewielkiej miejscowości odbywa się już od 13. lat jeden z najlepszych festiwali muzycznych na Dolnym Śląsku!!! Jest to możliwe dzieki mieszkajacym tam ludziom i ich przyjaciołom, takim jak pan Marian Biliński.

Podczas inauguracji roku akademickiego w Ząbkowickim Uniwersytecie III wieku mieliśmy okazję porozmawiać z p. Bilińskim i Jolantą Mitręgą na temat ożywienia życia muzycznego w naszym mieście. Brakuje nam bowiem dobrej imprezy muzycznej, która mogłaby być wizytówka miasta i przyciagać ludzi z zewnątrz, tak jak Festiwal Ignacego Reimanna. I wówczas pojawił się pomysł: mamy w historii lokalnego kompozytora, wybitniejszego niż Reimann, którego twórczość jest znana i ceniona w Austrii, a w szczególności w Salzburgu, mieście Mozarta!! To Aloix Taux, urodzony w Braszowicach, znakomity muzyk, dyrygent i kompozytor żyjący w I poł. XIX w., utrzymujący zresztą kontakty z rodzinnymi stronami, którego prezentowałem w ub. roku na bardzkim święcie muzyki - "Muzyka na szlakach". 

   Aloix Taux urodził się w Braszowicach w rodzinie kantora tamtejszego kościoła św. Wawrzyńca. Już od wczesnych lat grał z ojcem w wiejskim zespole na ślubach i uroczystościach religijnych. Dalej były studia w Pradze, praca w Linzu, Grazu, Wrocławiu i przez 20 lat w Salzburgu. Tam skomponował około 60 utworów, był założycielem konserwatorium im. W.A.Mozarta, tzw. Mozarteum i kantorem katedry salzburskiej. Odwiedzał też swoją rodzinną wieś i Ząbkowice (Frankenstein), dla których skomponował  "Marsz dla Ząbkowiczan". Nuty tego utworu zachowały się, został on zagrany na fortepian przez Angelikę Rembowiecką z Kłodzka i kilkakrotnie przeze mnie prezentowany.  

Tak więc mamy dobrego kompozytora, znanego w krajach niemieckojęzycznych i co najważniejsze - Pana Mariana Bilińskiego, świetnego muzyka i organizatora, mającego wizję stworzenia festiwalu w rodzinnym mieście!! Moim zdaniem, już w przyszłym roku powinniśmy spróbować zorganizować, na razie w ograniczonym zakresie - I Festiwal Muzyczny Aloixa Tauxa z koncertem inauguracyjnym w kościele w Braszowicach i koncertami w kościołach ząbkowickich. Za trzy lata - w 2017 r. przypada 200. rocznica urodzin Tauxa i wówczas mógłby to juz być międzynarodowy festiwal, godny jego muzyki i Ząbkowic, jako jednej ze stolic muzycznych Dolnego Śląska!! To piękne dzisiaj marzenie trzeba przekuć w rzeczywistość, bo warto! 

 

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 02 Oct 2014
Content Management Powered by CuteNews