WYSTAWA EMILA KREBSA

W dniu 11.08.2014 r. o godz. 17.00 w hallu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabkowicach Śląskich zostanie otwarta wystawa poświęcona  Emilowi Krebsowi, jednemu z najwiekszych poliglotów wszechczasów... 

 

Postać Emila Krebsa i jego nadzwyczajnych zdolności językowych jest mało znana szerszej publiczności. W ostatnich latach przeprowadzono w Niemczech badania nad zachowanym mózgiem tego wielkiego poligloty i stwierdzono, że jego uzdolnienia językowe i wynikająca z nich genialność w poznawaniu języków stoją w bezpośrednim związku ze strukturą jego mózgu.

Emil Krebs urodził się 15.11.1867 r. w Świebodzicach. Swe dzieciństwo i młodość spędził we wsi Opoczka k/ Świdnicy. W wieku 7 lat jako samouk nauczył się języka francuskiego. Zdając maturę w wieku 17 lat władał już biegle 12 językami.

Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim zgłosił swój akces do nowo utworzonego w Berlinie seminarium języków orientalnych i tam stwierdzono jego wybitne uzdolnienia językowe. W 1893 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej i wkrótce otrzymał posadę tłumacza w niemieckim poselstwie w Pekinie, gdzie pracował do 1917 roku. Aż do śmierci w 1930 r.  zdołał  opanować 68 języków, zarówno w mowie, jak i w piśmie, a znał ogółem ponad 100 języków!!

Wystawa, której autorem jest krewny Emila Krebsa, Eckhard Hoffmann z Poczdamu  będzie prezentowana w Ząbkowicach Śląskich do końca sierpnia. Na otwarcie wystawy przyjedzie jej autor oraz tłumacz na j. polski - Sobiesław Nowotny ze Świdnicy. Pan Hoffmann wygłosi prelekcję na temat życia i działalności swego słynnego krewnego. Wszystkich zainteresowanych tą niezwykłą postacią w imieniu autora i Biblioteki Publicznej w Ząbkowicach serdecznie zapraszam.  

Dodał Jerzy Organiściak 10 Aug 2014
Content Management Powered by CuteNews