SZLAK NARRENTURMU

Podczas Dni i Nocy Krzywej Wieży dokonano otwarcia kolejnego, dolnego jej pomieszczenia - tak zwanego "Lochu Głodowego", gdzie prawdopodobnie znajdowało się więzienie. Czy rzeczywiście było tutaj więzienie nie wiemy, tak jak nie znamy początków Krzywej Wieży, wszak pierwsza o niej wzmianka pochodzi dopiero z 1413 r.  

Idąc jedmak "tropem więzienia", wspólnie z młodym i zdolnym kowalem - Pawłem Jaworowskim z Lubnowa, zaaranżowaliśmy to pomieszczenie na średniowieczną Izbę Tortur i Loch Więzienny, znajdujący się w dolnej części "pod podłogą". Obok kilkunastu replik dawnych narzędzi tortur, które wykonał Paweł, znalazło sie tutaj też kilka tablic prezentujących średniowieczny system karny, historię ząbkowickiego wymiaru sprawiedlkiwości, narzędzia i budowle do tego wykorzystywane itp.

Pomieszczeń tego typu na Dolnym Śląsku jest kilka i nasze, moim zdaniem, wyróźnia się spośród nich autentycznością. Gdyby nie tynk i biała farba na ścianach byloby jeszcze bardziej autentyczne... Ale to decyzja konserwatora!!! Dwie spośród sześciu zawieszonych tam tablic nawiązują do bestselleru Andrzeja Sapkowskiego "Narrenturm", bowiem nasza Krzywa Wieża to tytułowe "Narrenturm" położone w nieco innym miejscu - przy dawnym szpitalu św. Jerzego na Przedmieściu Kłodzkim!!  

 

Powieść Andrzeja Sapkowskiego, a właściwie "Trylogia husycka", bowiem później byli jeszcze "Boży bojownicy" i "Lex Perpetua", to dzisiaj najbardziej znane w świecie polskie "fantasy", przetłumaczone na 25 języków i wydane w kilkumilionowym nakładzie. To też znakomity "instrument promocyjny" dla Powiatu Ząbkowickiego, bowiem spora część niezwykłych przygód głównego bohatera - Rainmara z Bielawy i jego kompanów ma miejsce na terenie Ziemi Ząbkowickiej!!!  

  

Stąd pomysł, aby wymyśleć "Szlak Narrenturmu na Ziemi Ząbkowickiej", skladajacy się z miejsc, gdzie odbywa się akcja "trylogii" i gdzie znajdują się obiekty tam opisane.  Jak widać z tablicy, miejsc tych jest wiele, są też miejsca wymyślone przez autora, ale nawiązujące do rzeczywistych. Słowem, zachęcam do odwiedzenia Krzywej Wieży, lektury "Narrenturmu" oraz powędrowania szlakiem powieściowym, na pewno nie będziecie Państwo się nudzić!!

 

 

  

Dodał Jerzy Organiściak 24 Jul 2014
Content Management Powered by CuteNews