Dawni Ząbkowiczanie

W ostatnich dniach odwiedziły nasze miasto dwie grupy dawnych mieszkańców Ząbkowic. Pierwsza, związana z domem sióstr diakonnis, mieszkająca w miejscowości Wertheim nad Menem oraz druga, związana ze stowarzyszeniem dawnych mieszkańców Ząbkowic Śl.

 

Jak co roku były kwiaty przy pomniku sióstr diakonis obok dawnego "ogólniaka", jak również odwiedziny grobów na "starym cmentarzu".

Następnie " nasi goście" zwiedzali miasto i zaglądali do sobie znajomych kątów. Niektórzy odwiedzali swoich polskich znajomych. To bardzo pozytywny objaw świadczący o tym, że akcentowana przez poprzednią władzę niechęć do obecnych mieszkańców Ząbkowic jest nieprawdą.

Warto dodać, że obie grupy z kilkuletnią już tradycją przywitali przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta i powiatu. Traktujemy bowiem dawnych mieszkańców Ząbkowic jako oficjalnych gości naszego miasta. Warto podkreślić, że podobnie jak większość z nas, cieszą się oni zmieniającym się z roku na rok wyglądem naszego miasta i podkreślają dobre gospodarowanie przez samorządową władzę.

Obserwując dzisiaj dawnych ząbkowiczan, jeszcze nie tak dawno pełnych werwy, odnosi się wrażenie, że kończy się pewna epoka. Ta epoka to zainteresowanie swoim dawnym "Heimatem". Kiedyś młodzi ludzie patrzyli na swoje dawne miasto jak na ziemię utraconą, dzisiaj ci sami ale już starzy,  patrzą na Ząbkowice jako miasto swojej młodości i pięknych wspomnień. Oby takim pozostało w ich pamięci, bo coraz ich mniej na świecie.   

Dodał Jerzy Organiściak 04 Jun 2014
Content Management Powered by CuteNews