Wizyta dzieci z Ukrainy

W niedzielę dnia 4 maja br. przybywała w naszym mieście grupa dzieci z ukraińskiego miasta Dolina z księdzem Krzysztofem Panasowcem, proboszczem tamtejszej parafii Narodzenia NPM.

Dzieci, które pochodzą z polskich rodzin na codzień uczęszczają do szkół ukraińskich, a w soboty i niedziele chodzą do polskiej szkoły działającej przy parafii, ucząc się języka polskiego, historii Polski, religii i polskiej kultury. Do Polski przybyły już 1 Maja z programem patriotycznym związanym z obchodami Konstytucji 3 Maja.   Taki program  zaprezentowały także w Ząbkowicach Śl. w kościele parafialnym św. Anny. Potem zwiedzały zabytki naszego miasta a na końcu odwiedziły siostry Klaryski.

Przyjazd dzieci z Ukrainy do Ząbkowic Śl. organizowały Panie: Ewa Olewicz z Sadlna oraz  Teresa Babik z Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych. Przyjazd nie byłby możliwy gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli, którzy dzieci przenocowali, nakarmili i przygotowali program pobytu. Byli to Państwo Lechowie, prowadzący gospodarstwo agroturystyczne w Sadlnie, ksiądz proboszcz parafii św. Anny Zdzisław Mądry, Koło Gospodyń Wiejskich z Sadlna, Urząd Miejski w Ząbkowicach Śl.  oraz niżej podpisany.

Po rozmowach z księdzem proboszczem powstała myśl odwiedzenia tamtych terenów w przyszłym roku przez grupę młodzieży z Ząbkowic Śl. tym bardziej, że Dolina oraz Kałusz, skąd pochodziły dzieci, to miasta z których przyjechali repatrianci – dzisiejsi mieszkańcy Ząbkowic i powiatu ząbkowickiego.

Dodał Jerzy Organiściak 12 May 2014
Content Management Powered by CuteNews