Malarstwo Bernarda Krauzego

Mało kto wie, że w Ząbkowicach - dawnym Frankensteinie, w II poł. XVIII w. działał wybitny malarz śląski - Bernard Krauze, zwany też "małym Wilmannem".

Wizja św. Bernarda z Clairvoux (Bazylika Bardo)

O życiu, twórczości i rodzinie tego malarza i wybitnego obywatela naszego miasta mozna przeczytać na tej stronie w zakładce - "wybitni ludzie". Do niedawna niewiele mogliśmy powiedzieć o jego dziełach, ponieważ malarz nie podpisywał swoich obrazów.

Wizja św. Lutgardy z Tongen (Bazylika Bardo)

W okresie ostatnich kilku lat za sprawą historyków sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęto badać malarstwo barokowe oraz późniejsze. Na podstawie tych badań okazało się, że spośród wielu barokowych i rokokowych obrazów znajdujących się w kościołach, klasztorach i na plebaniach, rozpoznano także malarstwo Bernarda Krauzego. Najwięcej obrazów jest w kościołach i klasztorach cysterskich  - Krzeszowie, Henrykowie oraz w dawnej prepozyturze w Bardzie.  

Opat kamieniecki Augustyn Neudeck (Muzeum Sakralne Bardo)

Malarstwo Krauzego jest oceniane przez historyków sztuki bardzo wysoko. Można powiedzieć, że w okresie "powilmannowskim" to najwybitniejszy malarz śląski. Jego malarstwo, głównie religijne, cechuje dobra kompozycja, bogactwo koloru oraz charakterystyczny połysk płócien.  

Pokłon pasterzy (Plebania Ząbkowice Śl.)

I najważniejsze, już możemy podziwiać malarstwo Bernarda Krauzego, na przykład w Bazylice i  Muzeum Sakralnym w Bardzie, gdzie znajduje się łącznie 6 jego obrazów. Mamy również sześć obrazów tego malarza w Ząbkowicach, jeden w kościele św. Anny i pięć na plebanii.

Ostatnia wieczerza (Plebania Ząbkowice Śl.)

Wszystko na to wskazuje, że dzięki współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Gminy Ząbkowice Śl. mamy szanse w przyszłym roku na szersze zapoznanie się z dorobkiem "naszego" malarza. Z inicjatywy prof. Andrzeja Kozieła, największego znawcy malarstwa barokowego na Śląsku powstała koncepcja  zorganizowania przekrojowej wystawy malarstwa Bernarda Krauzego w Ząbkowicach Śl. i Kamiennej Górze. Oby ten pomysł się ziścił, mielibyśmy bowiem w naszym mieście "coś z wysokiej kultury", a jednocześnie byłaby to duża atrakcja turystyczna i kolejny "wyróżnik miasta".

Święta Tekla (Plebania Ząbkowice Śl.)

Czternastu Świętych Wspomorzycieli (Plebania Ząbkowice Śl.)

Zdjęcia Wojciecha Szeląga, autora pierwszej pracy magisterskiej na temat malarstwa Bernarda Krauzego, któremu serdecznie dziękuję.

Dodał Jerzy Organiściak 01 Feb 2014
Content Management Powered by CuteNews