Ząbkowickie Jasełka

Już po raz drugi w Ząbkowicach Śl. podczas Święta Trzech Króli mieliśmy okazję uczestniczyć w procesji ulicami miasta i w jasełkach przygotowywanych przez parafie...

 

Historia Jasełek, czyli widowisk o Bożym Narodzeniu sięgają czasów średniowiecza i są wzorowane na misteriach franciszkańskich. Nazwa jasełek wywodzi się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób. Pierwsze jasełki zostały "zagrane" przez św. Franciszka w 1223 r. Było to przedstawienie historii Bożego Narodzenia i spisku Heroda.

 Początkowo jasełka były odgrywane w kościołach, a od końca XVIII w. przeniosły się na ulice i dały początek ulicznym przedstawieniom teatralnym, tak jak jest dzisiaj.

 I tak było 6 stycznia w Ząbkowicach Śl. po Mszy Świętej u św. Anny. Trzeba przyznać, że przygotowanie orszaku, pochód, ubiory i odgrywane sceny były na dobrym poziomie. Orszak Trzech Króli pokazał, że pomimo antykościelnych i antyreligijnych nastrojów w dominujących mediach, nasi mieszkańcy byli poza tymi nastrojami, potrafili się zintegrować i cieszyć z przyjścia PANA... Oto kilka zdjęć z orszaku.

 

Dodał Jerzy Organiściak 09 Jan 2014
Content Management Powered by CuteNews