Dni otwarte zamku

W dniach 27 i 28 XII 2013 r. odbyły się Dni Otwarte Zamku, wieńczące drugi etap rewaloryzacji tej budowli...

Dni miały pokazać, ile zrobiono w ruinach zamku w trakcie prac rewitalizacyjnych w ostatnich dwóch latach, od kiedy realizowany jest projekt dr Macieja Małachowicza. Organizatorzy przygotowali w odbudowanej w br. bastei południowo - wschodniej prezentację, poświęconą historii, architekturze, procesowi odbudowy oraz wizji  przyszłości zamku. Pokazano także jak poszczególne elementy zamku  wyglądały przed rewitalizacją, omówiono badania archeologiczne i architektoniczne ruin, prowadzone w ramach prac projektowych.  

Następnie podczas zwiedzania można było skonfrontować to, co zobaczyliśmy na prezentacji i jak to wygląda w rzeczywistości.

Trzeba przyznać, że prace rewitalizacyjne wygladają imponująco, pomimo, że budżet robót budowlanych, wykonywanych przez firmę "Castelum" z Wrocławia nie był oszałamiający (łącznie ok. 2,2 mln zł w ciągu dwóch lat). Według moich szacunków, w ciągu 2 dni zamek odwiedziło ok. 800 osób. Niemal wszyscy wyrażali zdziwienie i podziw dla dzieła, które już wykonano. Już w przyszłym sezonie obiekt powinien być udostępniony do zwiedzania na stałe i "żyć własnym życiem". Oby się tak stało!!

zdj. Paweł Onyśków

Dodał Jerzy Organiściak 29 Dec 2013
Content Management Powered by CuteNews