KONFERENCJA SREBRNOGÓRSKA

W dniach 19 - 20 X 2013 r. odbyła się kolejna juz piąta Konferencja Srebrnogórska...

Konferencje Srebrnogórskie, których głównym animatorem był i jest pan dr hab. Tomasz Przerwa z Uniwersytetu Wrocławskiego, mają na celu poszerzanie i popularyzację wiedzy o tym wyjatkowym w skali Śląska miasteczku. Z każdej z konferencji ukazywała się praca popularno - naukowa, która znakomicie promuje Srebrną Górę i Gminę Stoszowice.

 

Na tegorocznej konferencji podejmowano sporo ciekawych tematów, był też temat bliski PTTK-owcom pn. "Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. a Srebrna Góra", który miałem przyjemność zaprezentować.

Mało kto bowiem pamięta, że ponad 50 lat temu Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. rozpoczął propagować w Srebrnej Górze zorganizowaną turystykę, organizując masową imprezę turystyczną pn. "Szlakami ucieczki jeńców Oflagu VIII b". To właśnie dzięki tej imprezie dowiedziano się o istnieniu na fortach srebrnogórskich podczas II wojny światowej jenieckiego obozu dla polskich oficerów z kampanii wrzesniowej - Oflagu VIII b. Dzięki przyjazdowi na te imprezy żyjących wówczas byłych jeńców oflagu i dzieleniu się przez nich swoimi przeżyciami z tego czasu, na naszych oczach "tworzyła się historia".

Ciekawy temat przedstawił także Bartosz Grygorcewicz, który opowiedział o tajnej operacji służb i policji z 1947 r. pod krypyonimem "Wilkołak" przeciwko ukrywajacym się w pobliżu Srebrnej Góry "własowcom". Konferencję zakończyła piekna, jesienna wycieczka trasą dawnej kolejki zębatej, gdzie remontuje się jeden z ceglanych mostów - most żdanowski.  

 

Wycieczka pokazała również jak bardzo zmienila się w ostatnim czasie Srebrna Góra, która jeszcze przed dwudziestu laty była "zapuszczonym" miasteczkiem chociaż nadal posiada status wsi, a jak wygląda dzisiaj, będąc jednym z ważniejszych ośrodków turystyki Dolnego Śląska.

Dodał Jerzy Organiściak 20 Oct 2013
Content Management Powered by CuteNews