Konkurs wiedzy o Polsce i Czechach

W dniu 9.10.2013 r. w sali Gimnazjum Publicznego nr 1 odbył sie finał Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach, organizowany juz po raz dziesiąty przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śl. Konkurs organizowany jest w ramach Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześciańskiej, które w tym roku były organizowane już po raz 25! 

W tym roku tematem przewodnim konkursu była wojna trzydziestoletnia (1618 - 1648) w Czechach i na Śląsku. Jak co roku, pytania przygotował kol. Leopold Jowczyk, a w komisji zasiadali: Stanisław Grochociński i Jerzy Organiściak.

Polsko - Czeskie Dni Kultury Chrześciańskiej bardzo ożywiły wzajemne kontakty i przybliżyły historię dwóch naszych narodów. Spowodowały, że historia Polski stała się bliższa dla Czechów, podobnie jak historia Czech dla Polaków. Widać to choćby po przyjazdach Czechów do Polski i odwrotnie.

To, że tak się dzieje to wielka zasługa dzisiątków społeczników z całego Dolnego Śląska a szczególnie środowiska noworudzkiego z Julianem Golakiem i Teresą Bazałą na czele.

Tegoroczna tematyka konkursu była bardzo trudna, ale znalazło się  kilka osób, które wykazały się dużą wiedzą w tym względzie. Zwycięzcą konkursu, juz po raz drugi został kolega Łukasz Pintal z Kamieńca Ząbkowickiego, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, który wykazał się wielką wiedzą w tej dziedzinie. Wielkie gratulacje!!

 

 

Dodał Jerzy Organiściak 10 Oct 2013
Content Management Powered by CuteNews