Konferencja u Klarysek

W sobotę - 21 września obyła się zapowiadana wcześniej konferencja popularno - naukowa pt. "Tam gdzie wiara, historia i sztuka spotykają się ze sobą"...

 

Konferencja, której głównym celem było zaprezentowanie kościoła i klasztoru po trwającej juz cztery lata rewitalizacji, miała też za zadanie przybliżyć parafianom oraz mieszkańcom Ząbkowic i okolic skomplikowane, 700 letnie dzieje tej świątymi oraz dzieje zgromadzeń zakonnych i wspólnot parafialnych, które tutaj w działały. Bowiem na przestrzeni siedmiu wieków byli tutaj dominikanie, protestanci, a od 1946 r. zamieszkują tutaj siostry klaryski.

W ramach konferencji wygłoszono kilka ciekawych referatów, ale najważniejszym wydarzeniem było otwarcie wystawy na temat dziejów tego miejsca w latach 1284 - 2013, opracowanej przez Kamila Pawłowskiego. 

Okazało się, że siostry Klaryski posiadają po poprzednikach bogate zbiory dzieł sztuki, różnych przedmiotów użytkowych oraz książek, które można pokazywać na stałej ekspozycji. 

 

Mam nadzieję, że rewitalizacja kościoła, który jest dzisiaj najlepiej wygladającym spośród ząbkowickich kościołów, oraz udostepnienie ciekawej ekspozycji w klasztorze spowoduje częstsze odwiedzanie tego pięknego miejsca przez miejscowych i turystów przyjeźdzających do Ząbkowic Śląskich.

Wystawę można zwiedzać codziennie w klasztorze po zgłoszeniu u siostry furtianki. W klasztorze są też dostępne piękne widokówki kościoła po rewitalizacji.  

zdj. Bartosz Grygorcewicz

Dodał Jerzy Organiściak 22 Sep 2013
Content Management Powered by CuteNews