Muzyka na szlakach

W dniach 19 - 22 września odbywała się w Bardzie impreza wieńcząca wielkie przedsięwzięcie kulturalne, jakim była rewitalizacja zabytkowych organów w kościele Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii.

 

Przy okazji tej uroczystości, której towarzyszyły też spotkania, imprezy turystyczne i konkurs organowy dla młodych wirtuozów organów, odbyła się międzynarodowa konferencja pn. "Muzyka na szlakach". Celem, który przyświeca organizatorom tej imprezy - Urzędowi Miasta i Gminy Bardo i bardzkim Redemptorystom jest promocja Barda, wybitnego instrumentu - jednych z najlepszych dzisiaj  barokowych organów w Polsce oraz zapoczątkowanie festiwalu muzyki organowej w latach kolejnych.

Na konferencji, wbrew tytułowi, nie był zbyt wiele o muzyce i sztuce, a głównie o walorach turystycznych Barda i miast, uczestników projektu. Miałem i ja okazję tam wystąpić i to z "tematem muzycznym". Opowiadałem o wybitnych muzykach w historii Ziemi Ząbkowickiej. Okazuje się bowiem, a prawie nikt tego zagadnienia dotychczas nie badał, że z okolic Ząbkowic Śląskich pochodziło trzech muzyków, którzy zapisali się w annałach historii muzyki. Byli to: Ignacy Franz ze Zwróconej - twórca i kompozytor wielkiego hymnu na cześć BOGA - "Grosser Gott wir loben dich", Peter Zeitzius z Ząbkowic - wybitny budowniczy organów oraz pochodzący z Braszowic - Aloix Taux, kompozytor, skrzypek i pierwszy dyrektor Instytutu Mozarta "Mozarteum" w Salzburgu. 

Bardzo ciekawy był wykład Pana Grzegorza Zajączkowskiego, niezmordowanego badacza malarstwa i rzeźby barokowej, o nowych odkryciach w tej dziedzinie na terenie Barda. 

Okazuje się, że dotychczasowa wiedza w dziedzinie dzieł sztuki zgromadzonych w Bardzkiej Bazylice, a w szczególności barokowego malarstwa i rzeźby została przez grupę młodych historyków sztuki "przewrócona do góry nogami"!! Mamy tam znacznie więcej dobrych dzieł sztuki, niż się dotychczas wydawało!!

Najważniejszą jednak sprawą było posłuchanie brzmienia bardzkich organów, które jak sądzę, staną się w najbliższym czasie kolejną, wielką atrakcją Barda.

 

Dodał Jerzy Organiściak 22 Sep 2013
Content Management Powered by CuteNews