Sztolnia Robert

W dniu 2.08.2013 r. po wielu przygotowaniach, na terenie dawnej Huty "Szklary"  została otwarta dla turystów Podziemna Trasa Edukacyjna  "Sztolnia Robert" - nowa atrakcja turystyczna Ziemi Ząbkowickiej...

  

Sztolnia "Robert" to dawna sztolnia transportowa, wydrążona jeszcze około 1910 r. w czasach, gdy w Szklarach działała podziemna kopalnia rud niklowych "Marta". Zdjęcie poniżej przedstawia moment uruchomienia sztolni, w której uczestniczył ówczsny współwłaściciel i dyrektor zakładu - Rudolf Harsche (po lewej). Sztolnią tą transportowano wydobytą rudę do pierwszej huty niklu, powstałej w 1900 r., gdzie ją poddawano procesowi rafinacji i wytopu w piecach szybowych.

Sztolnia do czasu wydobycia rud niklowych metodą podziemną była systematycznie przedłużana i docierała do wszystkich pól górniczych. Około 1920 r. osiągnęła długość około 1500 m. 

Począwszy od I Wojny Światowej do przejęcia zakładu w 1945 r. przez władze polskie zakład, który wówczas nosił nazwę: Śląskie Zakłady Niklowe Spółka Akcyjna, był własnością koncernu stalowego Tyssen - Krupp w Essen. Już ok. 1935 ze względu na wyczerpanie bogatych złóż rudy niklowej rozpoczęto eksploatację metodą powierzchniową i wówczas sztolnia "Robert" straciła swoją pierwszoplanową rolę. W okresie powojennym część z niej była wykorzystywana jako schron przeciwatomowy. Po zamknięciu zakładu została całkowicie zapomniana i zasypana śmieciami.

 

Huta i kopalnia "Szklary" od 20 lat nie istnieje, a pozostałości po niej wywołują raczej przygnębiające wrażenie. A jest to miejsce szczególne ze względu na ciekawą historię jak również budowę geologiczną terenu, gdzie można znaleźć najcenniejszy kamień szlachetny występujący w Polsce - chryzopraz.

Wreszcie w Szklarach znalazł się ktoś, kto postanowił pokazać bogatą  historię i przyrodę tego terenu turystom. Są to Państwo Barbara i Jarosław Domagałowie ze Złotego Stoku, którzy odważyli się zaryzykować i stworzyć nową atrakcję turystyczną, która na pewno nie ustępuję pod względem historycznym i przyrodniczym tak popularnej już w Polsce - Podziemnej Trasie Turystycznej "Kopalnia Złota".    

Po dwóch latach przygotowań i ogromnej pracy przy oczyszczaniu sztolni ze śmieci udało się ją uruchomić. Trasa zwiedzania liczy około 500 m, w sztolni można podziwiać wspaniałe okazy minerałów z kolekcji Państwa Domagałów. W przyszłości zamierzają zagospodarować przedpole sztolni i stworzyć prawdziwe muzeum mineralogiczne. Oby im się tez zamiary powiodły, bo dzięki takim ludziom może odejdzie do historii przygnębiający widok szklarskich ruin.

Dodał Jerzy Organiściak 12 Aug 2013
Content Management Powered by CuteNews