Ząbkowickie odkrycia

W związku z robotami budowlanymi przy rewitalizacji ul. Grunwaldzkiej i parku miejskiego co rusz pojawiają się jakieś ślady przeszłości i historii...

Mieszkańcy Ząbkowic Śl. a także członkowie Klubu Regionalnego PTTK, od momentu rozpoczęcia robót na starym mieście i w parku obserwują prowadzone roboty, znajdują różne przedmioty i "odkrywają" ślady dawnego, przecież 700 letniego miasta...

Takie szczególne "odkrycie" znajduje się na ul. Grunwaldzkiej, dawnej Klasztornej, gdzie zawalił się strop piwnicy nie istniejącego od lat 60. XX w. budynku. Odsłoniło się piękne, kolebkowe sklepienie z kamienia łamanego, skąd rozchodzą się jeszcze dwa podobne chodniki.

 Wiele mówi się w Ząbkowicach Śl. o jakichś podziemnych chodnikach, prowadzących poza miasto, są nawet świadkowie, którzy twierdzą, że chodzili po "podziemnym mieście". Sądzę, że w większości wypadków są to "bajki", ale jest w tym także ziarno prawdy. Kronikarze ząbkowiccy, a także zawodowi badacze wspominają o takim przejściu podziemnym pomiędzy ratuszem i apteką "Pod Murzynkiem" oraz pomiędzy dawnym kościołem dominikanów na ul. Grunwaldzkiej i narożną kamienicą rynkową. Właśnie to ostatnie odkrycie być może jest tym chodnikiem, pomiędzy klasztorem i rynkiem??

 Podczas penetracji ulicy Grunwaldzkiej odkryliśmy także ślady dawnej zabudowy tej ulicy (zdjęcie wyżej) oraz fragment dawnego bruku placyku przed kościołem klarysek.

 Na odnodze ul. Grunwaldzkiej, prowadzącej równolegle do murów miejskich odkryliśmy kamienne fragmenty dawnych XIX w.  rynsztoków, rzecz unikalna w krajobrazie miast śląskich.

 

 Reasumując, roboty budowlane w obrębie starych miast powinny być nadzorowane przez archeologów, a wszystkie znaleziska dokładnie zbadane, opisane i w miarę możliwości przywrócone i wyeksponowane podczas rewitalizacji. Jest to niezwykle ważne, bowiem oryginalne elementy architektury nadają miastom autentyczności i swego rodzaju "patyny". A Ząbkowicom na skutek wielkiego pożaru w 1858 r. i późniejszych przebudów brakuje oryginalnych elementów, więc każdy znaleziony jest bardzo ważny.   

Dodał Jerzy Organiściak 29 Jul 2013
Content Management Powered by CuteNews