Przewodnik Ziemia Ząbkowicka

Nakładem Stowarzyszenia LGD Qwsi ukazał się "Przewodnik Historyczno - Turystyczny Ziemia Ząbkowicka", autorstwa Bartosza Grygorcewicza i Jerzego Organiściaka.

 

Jest to druga tego typu praca wydana w okresie powojennym, opisująca pod względem krajoznawczym, geograficznym, turystycznym i historycznym teren Ziemi Ząbkowickiej. Poprzednia praca śp. Jana Sakwerdy pod tym samym tytułem ukazała się w 1972 r.

 

Obecny przewodnik jest znacznie szerszy od poprzedniego, zarówno pod względem  tresci jak i objętości. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie gminy powiatu ząbkowickiego oraz łącznie 57 miejscowości położonych na ich obszarze.  

Przewodnik składa się z części ogólnej, traktującej o środowisku geograficznym, przyrodniczym oraz historii regionu. Druga, właściwa część przewodnika to opis krajoznawczy  gmin i miejscowości na Ziemi Ząbkowickiej. Całość uzupełniona jest częścią turystyczną, w której podaje się informacje praktyczne dotyczące zagospodarowania turystycznego.

Celem przewodnika, jaki postawili sobie autorzy i wydawca jest popularyzacja wiedzy krajoznawczej o regionie, słabo poznanej, oraz przekonanie potencjalnych turystów z Polski, że warto przyjechać na Ziemię Ząbkowicką.

Przewodnik posiada ładną szatę graficzną, blisko 200 zdjęć i rycin, w tym wiele unikalnych. Posiada również dobrze opracowaną   bibliografię. Jedynym mankamentem jest brak mapy powiatu ząbkowickiego, ale w tego formatu wydawnictwie byłaby ona nieczytelna. Przewodnik powinien się znaleźć we wszystkich bibliotekach publicznych i szkolnych, a także w rękach osób prywatnych jako swoista "kopalnia wiedzy o regionie". Może być z powodzeniem wykorzystywany jako podręcznik w szkołach na lekcjach regionalizmu. Dodatkową zaletą wydawnictwa jest to, że jest ono bezpłatne i zostało wydane w dużym nakładzie. Dystrybucją przewodnika zajmuje się wydawca.

Dodał Jerzy Organiściak 23 Jul 2013
Content Management Powered by CuteNews