Źródła Ślęzy

Mało kto wie, że w naszym powiecie znajdują się źródła najważniejszej z punktu widzenia historycznego rzeki Śląska - Ślęzy. Do tej pory uważano, że źródła tej rzeki znajdują się na stokach Cierniowej Kopy w poblizu Kolonii Bobolice. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez  młodego studenta Uniwersytetu Wrocławskiego - Piotra Walasa wiemy, że źródła Ślęzy znajdują się na stokach Kluczowskiej Góry!! 

Sprawa ustalenia początków rzeki Ślęzy, rzeki od której pochodzi nazwa Śląsk, były przedmiotem badań uczonych już w końcu XVIII w. W końcu XIX w. ostatecznie ustalono, że źródła znajdują się koło Bobolic. Piotr Walas przez dwa lata badał przepływy rzeki począwszy  od jej ujścia we  Wrocławiu aż do wspomnianych źródeł i ustalił ponad wszelką wątpliwość, że Ślęza bierze swój początek na wschodnim stoku Kluczowskiej Góry w pobliżu majątku i pałacu. 

  

Oto kilka zdjęć Piotr Walasa pokazujących źródła Ślęży w pobliżu Kluczowej.

Śtrefa źródliskowa.

Pierwsze metry rzeki.

Kluczowski staw.

Studnia przy źródle.

 

Strefa źródliskowa.

Pierwszy most na drodze Ząbkowice Śl. - Dzierżoniów.

Ujście Ślęzy do Odry we Wrocławiu.

Zródliska Ślęzy na Kluczowskiej Górze powinny zostać zagospodarowane turystycznie, tak, jak to się robi w wielu krajach z ważnymi rzekami. Powino się gdzieś w pobliżu pałacu zbudować parking dla samochodów i ścieżkę dojściową do źródeł. Samo źródło powinno zostać obudowane a w pobliżu wybudowana wiata turystyczna. Wtedy moglibyśmy powrócić do turystycznych tradycji Kluczowej sprzed II wojny światowej, gdy ta dzisiaj senna wieś była znanym letniskiem weekendowym dla mieszkańców Ząbkowic, Dzierżoniowia, Bielawy a nawet Wrocławia.

   

Na Kluczowskiej Górze znajdowała się letnia restauracja z salą taneczną i kręgielnią, na górze stała wieża widokowa skąd można było podziwiać widoki na niemal połowę Sudetów. Kluczowska Góra jest bowiem jednym z najlepszych miejsc widokowych na Przedgórzu Sudeckim. W pałacu produkowano przed wojną  znane w całej okolicy kluczowskie piwo wedłg bawarskich receptur. Pałac, który nalezał do znanego lekarza berlińskiego - Jana Nepomuka Rusta i jego spadkobierców jest ostatnią budowlą wielkiego architekta europejskiego formatu - Karla Fryderyka Schinkla. Obiekt powinien się stać w przyszłości centrum usłg turystycznych dla tej malowniczej i ciekawej okolicy. Trzeba więc działać i zacząć od źródeł Slęzy...

Dodał Jerzy Organiściak 17 Jun 2013
Content Management Powered by CuteNews