ROK 2013 - Rokiem Przewodnictwa Turystycznego

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ustanowił rok 2013 Rokiem Przewodników Turystycznych.  Decyzja taka podjęta została z uwagi na fakt, że w 2013 r. przypada 200 rocznica wydania pierwszego patentu przewodnickiego na terenie obecnych ziem polskich. Co ciekawe, miało to miejsce niedaleko nas – w Górach Stołowych, gdzie w 1813 r. ówczesny sołtys wsi Karłów (wówczas Carlsberg) Franciszek Pabel, otrzymał od króla pruskiego  Fryderyka Wilhelma III wspomniany patent. Pabel w ten sposób stał się pierwszym, zawodowym przewodnikiem, być może nie tylko w na terenie dzisiejszych ziem polskich, ale i w Europie!!! 

 

 

W ramach Roku Przewodników Turystycznych odbędzie się szereg imprez, z których najważniejsza to obchody 200 lecia przewodnictwa turystycznego w Karłowie w dniach 31.05.2013 – 2.06.2013 r.

 

Co do naszego lokalnego podwórka to warto wiedzieć, że też czekają nas ciekawe wydarzenia. W dniu 14.04.2013 r. nasze Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych przy Oddziale PTTK w Ząbkowicach Śl.,  które istnieje od 1967 r.,  będzie organizować rozpoczęcie sezonu przewodnickiego Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej w Bardzie. Tydzień później zapraszamy przewodników turystycznych i właścicieli biur do Ząbkowic Śl. aby pokazać im nowości w ofercie naszego miasta: Miejską Trasę Turystyczną i ruiny zamku po I etapie rewaloryzacji. Po południu odwiedzimy także Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Bobolicach, które zaczyna być powoli coraz bardziej znanym obiektem sakralnym na mapie Dolnego Śląska.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Koło Przewodników Terenowych i Sudeckich w Ząbkowicach Śl., liczące dzisiaj 42 przewodników z uprawnieniami dolnośląskimi, sudeckimi i praskimi jest jednym z najlepszych kół przewodnickich na Dolnym Śląsku. Tydzień temu przewodnicy wybrali swoje władze na następną, czteroletnią kadencję. Prezesem koła został wybrany kol. Jerzy Organiściak, wiceprezesi to kol. Paweł Jechna i koleżanka Grażyna Przepiórka – oboje z Piławy Górnej oraz koledzy: Stanisław Korzępa (skarbnik) i Andrzej Jurasz (sekretarz), obaj z Kamieńca Ząbkowickiego.

W tym szczególnym dla przewodnictwa roku chcemy jako środowisko włączyć się w akcję pobudzenia zabkowiczan do uprawiania turystyki, jako kolejnej alternatywy spędzania wolnego czasu i poznawania uroków naszej ziemi. W niedługim czasie ukaże się katalog wycieczek, które chcemy w tym roku zaproponować mieszkańcom naszego miasta i powiatu.

Tak więc zapraszamy do naszego biura PTTK przy Placu Jana Pawła II 1. Tam, jeśli lubicie turystkę, na pewno znajdziecie Państwo coś dla siebie!!

zdj. Bartosz Grygorcewicz, Jerzy Organiściak

Dodał Jerzy Organiściak 26 Jan 2013
Content Management Powered by CuteNews