Spotkanie przewodnickie we Wrocławiu

W dniu 12 stycznia w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu odbyło się noworoczne spotkanie przewodników turystycznych Dolnego Śląska... 

Spotkanie przewodnickie poprzedzone zostało spotkaniem Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej, która stanowi samorząd przewodnicki na Dolnym Śląsku i reperezentuje poprzez prezesów kół przewodnickich ok. 1000 przewodników turystycznych.  

Przedstawicielem przewodników ząbkowickich, stowarzyszonych w Kole Przewodników Terenowych i Sudeckich PTTK w Ząbkowicach Śląskich jest od 20 lat kol. Witold Barylak.

Witek po 20 latach udanej kadencji w zwiazku z jej upływem, a także z uwagi na liczne zajęcia zawodowe i społeczne zrezygnował z pełnionej funkcji. W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone wybory do władz PTTK we wszystkich jego ogniwach i wówczas poznamy nowego prezesa koła i Oddziału PTTK. Tymczasem, w imieniu środowiska PTTK oraz przewodników turystycznych, dziękujemy koledze Witkowi Barylakowi za jego pracę na rzecz turystyki zabkowickiej.

O godzinie 12.00 tradycyjnie rozpoczął się opłatek przewodnicki, którego gospodarzem był jak co roku ksiądz profesor Józef Pater - Duszpasterz Przewodników Turystycznych na Dolnym Śląsku. Po pięknym występie zespołu policyjnego z repertuarem kolend były życzenia, łamanie się opłatkiem, a potem poczęstunek w kapitularzu katedralnym.  

Uczestnicy spotkania mieli też okazję obejrzeć nowy nabytek Muzeum Archidiecezjalnego - wspaniały obraz Łukasza Cranacha Starszego - Madonna pod Jodłami, namalowany przez Cranacha  w 1510 r. i ufundowany dla Katedry Wrocławskiej, który po wojnie zaginął i w 2012 r. został zwrócony wrocławskiemu kościołowi.

Warto na zakończenie dodać, że w 2013 r. środowisko turystyczne i przewodnickie Ząbkowic Śląskich będzie organizatorem dwóch dużych imprez przewodnickich o zasięgu dolnośląskim. Będa to: rozpoczęcie sezonu przewodnickiego Dolnośląskiej Federacji Przewodnickiej w Bardzie w dniu 14.04.2013 r. oraz szkoleniowe spotkanie przewodnickie w Ząbkowicach Śl. tydzień później, w dniu 20.04.2013 r.

fot. B. Wypiór

Dodał Jerzy Organiściak 13 Jan 2013
Content Management Powered by CuteNews