Z dziejow Kłodzka

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia otwarto w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku wystawę historyczną Z dziejów Kłodzka...

Wprawdzie w tym serwisie nie mówimy o wydarzeniach kulturalnych spoza Ziemi Ząbkowickiej, ale drogą wyjątku zachęcam do wybrania się do Kłodzka, obejrzenia tej szczególnej wystawy i tamtejszego muzeum.

Wystawa ta, przedstawiająca bogate 1000 letnie dzieje Kłodzka, jak również tamtejsze Muzeum, znajdujące się w zabytkowym budynku dawnego, jezuickiego konwiktu, powinno być wzorem dla Zabkowic pokazującym, jak powinna wyglądać i działać tego typu samorządowa jednostka kultury.

Wystawa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej została bardzo ciekawie zaaranżowana, bowiem w sposób żywy przedstawia dzieje miasta na przestrzeni wieków na tle jego życia codziennego. Pokazuje między innymi salę augustiańskiego skryptorium, gdzie w XIV w. powstawał Psałterz Floriański, poprzez warsztaty rzemieślnicze, gdzie produkowano wyroby z cyny, garnki, tkano płótno, po atmosferę kłodzkiej ulicy z XIX i XX wieku.

  

Wystawa ma charakter multimedialny, gdzie obok tradycyjnych eksponatów wchodzimy, dzięki sztuce filmowej i multimediom  "w przestrzeń życia" ówczesnych mieszkańców Kłodzka...

Na wystawie nie można się nudzić, bowiem różnorodność scen oraz rozplanowanie wystawy na dwóch kondygnacjach, szczególnie w pięknych, zabytkowych piwnicach powoduje, że odbywamy wspaniałą, historyczną podróż.

Wystawa od momentu otwarcia cieszy się wielką popularnością i oglądalnością, zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Można bez przesady stwierdzić, że stała się szeroko komentowanym wydarzeniem kulturalnym na Dolnym Śląsku. Myślę, że taką historyczną wystawę, rozsławiającą dziedzictwo kulturowe Ząbkowic trzeba w ciagu paru lat zrobić także w naszym mieście. W obecnej rzeczywistości, gdzie dominuje kultura "obrazkowa szybko się zmieniająca", posiadanie nawet Krzywej Wieży  nie wystarczy do przyciągnięcia turystów.

Zdjęcia Bartosz Grygorcewicz

Dodał Jerzy Organiściak 03 Jan 2013
Content Management Powered by CuteNews