DNIE I NOCE KRZYWEJ WIEŻY

W dniach 13 - 14 lipca odbyła się w Ząbkowicach Śląskich najważniejsza impreza kulturalno - rozrywkowa miasta - DNI I NOCE  KRZYWEJ  WIEŻY.  W ramach tej imprezy, obok wielu działań o charakterze rozrywkowym, sportowym i kulturalnym, znalazła się też chwila na pokazanie samego zabytku - WIEŻY, jej wyjątkowej architektury oraz historii, a w tym kontekście także zabytków Ząbkowic Śląskich...

 

Wieża jest symbolem Ząbkowic Śl., wcześniej Frankensteinu,juz od kilkuset lat. Jest też najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta o niezwykłej i nie wyjaśnionej do końca historii, który przyciaga rzesze turystów z Polski ale także i z zagranicy. Przy okazji tej imprezy była też okazja na pokazanie innych, ciekawych zabytków miasta.

 

Dzięki pomysłowi i wielkiej pracowitości Michała Rudnickiego, w te dnie pod Krzywą Wieżą powstała ciekawa wystawa, prezentująca rozwój przestrzenny Ząbkowic Śl., ich główne zabytki oraz ciekawe widoki miasta. Wystawa była pretekstem i instruktarzem do przeprowadzenia marszu na orientację, który miał pokazać najważniejsze zabytki miasta. Tematem wystawy było miasto w okresie odbudowy po wielkim pożarze z 1858 r. Zanim to jednak nastąpiło, wszyscy uczestnicy udali się na stary cmentarz, gdzie pod niedawno ustawionym pomnikiem, złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy symboliczne znicze za dawnych i nowych mieszkańców Ząbkowic Śl.

 

Nastepnie, po przeprowadzonym przeze mnie krótkim wprowadzeniu w tematykę historii i zabytków, Michał Rudnicki przeprowadził instruktarz i wypuszczał na trasę poszczególne drużyny.

Do marszu wystartowało okolo 40 osób. Trasa wiodła dookoła  starego miasta, czyli wokół miejskich obwarowań. W miejscach gdzie jeszcze przed około 200 laty znajdowały się bramy miejskie, przewodnicy z koła Przewodników Terenowych i Sudeckich PTTK stemplowali karty marszu oraz opowiadali o tych miejscach.

Trzeba przyznać, że marsz cieszył się dużym zainteresowaniem, szczególnie młodzieży, która, przy okazji ciekawej zabawy, miała też możliwość poznania najważniejszych zabytków. Należy w tym miejscu wspomnieć, że począwszy od września br. Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. przy współudziale ZOK oraz Biblioteki Publicznej zorganizuje wystwę poświęconą rocznicy 725 lecia Ząbkowic Śl. oraz sesję popularnonaukowa dotycząca  tej okragłej rocznicy.

Zdjęcia: Paweł Onyśków, J. Organiściak

Dodał Jerzy Organiściak 17 Jul 2012
Content Management Powered by CuteNews