Piękny jubileusz Cervenego Kostelca

W dniu 25 maja w Cervenym Kostelcu zainaugurowano uroczystości związane z jubileuszem 650. lecia tego partnerskiego miasta...

Uroczystości rozpoczęły się późnym wieczorem od inscenizacji historycznego wjazdu do miasteczka orszaku postaci historycznych z królem Czeskim Karolem IV i biskupem praskim Arnosztem z Pardubic na czele i wręczeniem burmistrzowi miasta - Petrovi Medelikovi symbolicznych "kluczy do miasta", stąd tytuł widowiska - "Vivat Caroli" ("Vivat Karol").  

 

Następnie orszak liczący ponad 100 postaci w strojach historycznych przeszedł do amfiteatru, gdzie miejscowe rycerstwo, mieszczanie i grajkowie oddawali hołd dziękczynny królowi za ten przywilej dla miasta.

Następnym punktem programu był przyjazd polskiej żony króla Karola IV - Anny Świdnickiej (król miał cztery żony w tym dwie Polki).

W orszaku królowej znalazło się nasze rycerstwo - Chorągiew Rycerska Księstwa Ziębickiego oraz damy dworu i kuglarze, którzy uświetnili wjazd królowej do Cervenego Kostelca.

 

Widowisko trwało do późnych godzin nocnych i cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów. Trzeba podkreslić nasz, ząbkowicki  udział w widowisku, ktory został zauważony i dobrze przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Grupa ząbkowicka liczyła 23 osoby biorące udział w inscenizacji oraz 30 osób towarzyszących z Panią v-ce burmistrz Ewą Figzał na czele, dla których ten dzień pozostanie długo w pamięci, pomimo bardzo późnej pory powrotu. Warto dodać, że we wrześniu na plantach zamkowych w Ząbkowicach Śl. odbędzie się podobna impreza: insceniazcja historyczna polsko - czeskiej bitwy o zamek ząbkowicki, która miała miejsce w 1335 r., na którą przyjedzie oddział rycerski z Cervenego Kostelca.

Zdjęcia: B. Grygorcewicz, J.Organiściak

Dodał Jerzy Organiściak 27 May 2012
Content Management Powered by CuteNews