650 lat Cervenego Kostelca

W najbliższy piatek - 25.5.2012 r. rozpoczynają się obchody 650 rocznicy powstania Cervenego Kostelca - miasta partnerskiego Ząbkowic Śląskich...

Cerveny Kostelec powstał prawdopodobnie w II poł. XIII w. jako wieś. Ale pierwsza, pisemna wzmianka o tej miejscowości pochodzi dopiero z 1362 r. i jest to dokument mówiący o tamtejszym proboszczu. Wieś należała wówczas do dóbr rycerskich zamku Vizmburk i Cervena Hora. Prawa miejskie otrzymał Cerveny Kostelec dopiero w II poł. XIX w. w okresie szybkiego tutaj  rozwoju przemysłu, głównie włókienniczego. Nazwa miasta, które dzisiaj liczy ok. 8.500 mieszkańców, pochodzi od znajdującego się w jego centrum, pieknego, barokowego kościoła św. Jakuba Starszego. Kościół jest symbolem tej miejscowości, podobnie jak Ząbkowic Śląskich - Krzywa Wieża.

Warto podkreslić, że miasto przez cały swój okres istnienia było zamieszkiwane przez Czechów, chociaż "tuż za miedzą", w okresie przed II wojną światową mieszkali Niemcy Sudeccy. W Cervenym Kostelcu mieszkała na początku swojej kariery w latach 20. XIX w. wielka pisarka czeska, którą można przyrównać do naszej Marii Konopnickiej - Bożena Nemcova. Do naszych czasów zachował się domek, który wynajmowała - dzisiaj miejskie muzeum.

Ząbkowice Śląskie współpracują z Cervenym Kostelcem od 1993 r., kiedy podpisano umowę partnerską. Na codzień nie za bardzo widać tę współpracę, może poza kontaktami turystycznymi pomiędzy naszym Oddziałem PTTK i tamtejszym Oddziałem Czeskiego Klubu Turystów, które trwają nieprzerwanie od 1997 r.  

W bieżącym roku nawiązaliśmy także kontakty pomiędzy Bractwami Rycerskimi, z naszej strony Chorągwią Rycerską Księstwa Ziębickiego i czeskim Bractwem Rycerskim zamku Vizmburk. To właśnie oba bractwa zainscenizują bitwę pod Ząbkowicami z 1335 r., która "odbędzie się" we wrześniu br. oraz będą uczestniczyć w imprezie z okazji 650 Cervenego Kostelca.

Na tę ostatnią imprezę, która nazywa się "Vivat Caroli" (od Karola IV Luksemburskiego, za którego czasów powstał Cerveny Kostelec) serdecznie w imieniu Oddziału PTTK i Urzędu Miejskiego Ząbkowic Śl. zapraszam. Będzie to duże widowisko plenerowe z udziałem postaci historycznych, turniej rycerski, pokaz obyczaju rycerskiego, połączone z pochodem historycznym ulicami Cervenego Kostelca.  Jedziemy na tę imprezę autokarem w piątek o g. 15.00 spod pomnika przy Placu Jana Pawła II i tego samego dnia około północy wracamy. Szczegóły na plakacie poniżej. 

Dodał Jerzy Organiściak 20 May 2012
Content Management Powered by CuteNews