Geopark Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich

Z inicjatywy pracowników Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Starostwa Powiatowego w Strzelinie zorganizowano spotkanie w sprawie powołania  Geoparku Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich...

 

Geoparki to nowa forma ochrony przyrody. To obszary o szczególnych wartościach geologicznych, ale także archeologicznych, przyrodniczych i kulturowych. W ostatnim okresie dość często mówi się w Polsce o tworzeniu sieci geoparków, bowiem terenów ciekawych z geologicznego punktu widzenia jest w naszym kraju wiele. Szczególne znaczenie w tym względzie mają obszary Dolnego Śląska i Sudetów, najciekawsze pod względem geologicznym obszary w Polsce. Juz obecnie istnieją na naszym terenie dwa geoparki: Łuku Mużakowa oraz Karkonoszy, a przygotowywane sa następne. Niewątpliwie zasługuje również na to miano obszar Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich, leżących na Przedgórzu Sudeckim.  

I temu tematowi było poświecone spotkanie w Strzelinie. Powołanie Geoparku Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich ma kapitalne znaczenie dla rozwoju turystyki na tym terenie, a co za tym idzie, aktywizacji gospodarczej tego regionu Dolnego Śląska.

Trzeba pamiętać, że tereny te praktycznie "nie funkcjonują" w turystyce dolnośląskiej. Nie ma tutaj niemal zupełnie bazy turystycznej ani rozwiniętej infrastruktury tego rodzaju. Jest natomiast niezwykle urozmaicona budowa geologiczna i niezwykłe bogactwo skał, minerałów, nieczynnych kamieniołomów, piękne krajobrazy i przyroda oraz mnóstwo śladów dawnego górnictwa.

Wszystkie te cechy predystynują ten teren do utworzenia geoparku,  rozpoczęcia procesu planowego zagospodarowania przestrzennego i inwestowania w infrastrukturę turystyczną, w tym ze środków EU.

Planowany Geopark Wzgórz Nienczańsko - Strzelińskich leży na terenie trzech powiatów: strzelińskiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego. Na terenie powiatu ząbkowickiego byłby to obszar następujących wzgórz:  Masywu Grochowej - Braszowic, Szklarskich, Gumińskich, Dobrzenickich i Bielawskich.

Oby ta cenna inicjatywa się powiodła, bowiem tereny te stanowią jak na razie niemal w całości "białą plamę" na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Właściwe i planowe zagospodarowanie ciekawych miejsc, których jest tutaj kilkadziesiąt spowoduje, że ten region może się stać w przyszłości, ze względu na bliskość wielkiej aglomeracji wrocławskiej, interesującą alternatywą dla Masywu Ślęży i Ziemi Klodzkiej. Jeśli to się nie uda, to obawiam się, czekają nas w niedalekiej przyszłości takie oto obrazki, jak ten poniżej ze Szklar...

 

Dodał Jerzy Organiściak 08 May 2012
Content Management Powered by CuteNews