Druga wieża weselna?

Taki tytuł pojawił się w ostatnim wydaniu tygodnika "Frankfurter Rundschau", gdzie autor - Pan Wolfgand Albrecht Schoeck oznajmia, że odkrył w Ząbkowicach Śl. kopię Wieży Weselnej, bedącej symbolem Darmstadt....

Sprawa jest fascynujaca i ma swój poczatek jeszcze w latach 90. XX w. Wówczas autor artykułu wybrał się do swojego polskiego przyjaciela mieszkającego w Kazimierzu nad Wisłą. Jechał samochodem z Niemiec przez Czechy i dalej przez Ziemię Kłodzką w kierunku Wrocławia. Przejeżdżając przez Ząbkowice Śl., jadąc obwodnicą, będąc tuż za skrzyżowaniem w kierunku Srebrnej Góry nagle doznał olśnienia..., zobaczył z okna samochodu kopię Wieży Weselnej z Darmstadt, symbolu tego miasta!!

 

Sprawa wydaje się być niezwykła, bowiem z zamieszczonych w prasie zdjęć wynika daleko idace podobieństwo pomiędzy oboma wieżami. Ta w Darmstadt jest wyższa, znajduje się na Wzgórzu Matyldy w dzielnicy artystycznej, dzielnicy która powstała na poczatku XX w. jako wspólne dzieło młodych architektów i rzeźbiarzy, twórców nowego stylu zwanego w Niemczech Jugendstil. (u   nas secesja). Twórcą projektu wieży był wybitny architekt wiedeński pochodzący z Opawy - Józef Maria Olbricht, jeden z założycieli stowarzyszenia "Secesja" w Wiedniu i twórca słynnego pawilonu wystawowego secesji wiedeńskiej, będącego sztandarową budowlą tego stylu.

W 1901r. Olbricht został zaproszony do Darmstadt przez ówczesnego władcę  Hesji - księcia Ernesta Ludwika, zafascynowanego secesją wiedeńską, aby zaprojektował razem z innymi architektami kilka budynków w dzielnicy, nazwanej później artystyczną. Jedną z tych budowli była Wieża Weselna, która stała się symbolem miasta, podobnie jak nasza Krzywa Wieża...

I tutaj rzecz niezwykła: w Ząbkowicach Śl. istnieje bardzo podobna mini wieża znajdująca się przy ulicy Batalionów Chłopskich, mieszcząca transformator!!

Pan Schoeck w artykule stawia pytanie, która z wież była pierwsza, ząbkowicka czy wieża w Darmstadt??? Czy aby Olbricht nie zapożyczył pomysłu na stworzenie wieży w Darmstadt z Ząbkowic Śl. (wówczas Frankenstein)???

W obu wieżach widać duże podobieństwa. Niestety nie mamy dokumentacji ani żadnych informacji na temat datowania wieży ząbkowickiej? Według mojej analizy planów miasta wynika, że ząbkowicka wieża - transformator powstała po pierwszej wojnie światowej, a więc ok. 1920 r. Tak więc wieża z Darmstadt byłaby wcześniejsza, pochodzi bowiem z 1908 r. Ale moge się mylić, stąd zapraszam wszystkich, którzy interesują się naszym miastem o szukanie informacji nt. naszej wieży. Jestem gotowy ufundować nagrodę z wiarygodna informację!! Byłby to wielki "hit" gdyby się okazało, że ząbkowicki transformator był prekursorem wielkiego dzieła secesji.

A swoją drogą, należałoby wokół tego miejsca posprzątać, bo otoczenie wygląda fatalnie!!

Zdjęcia: J.Organiściak, Wikipedia

Dodał Jerzy Organiściak 03 Mar 2012
Content Management Powered by CuteNews