Poświęcenie kościoła klarysek

W dniu 26.02.2012 r. odbyło się po długotrwałym remoncie  uroczyste poświęcenie kościoła sióstr klarysek ...

Poświęcenia kościoła podczas uroczystej mszy świętej dokonał ordynariusz świdnicki - biskup Ignacy Dec. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego po remoncie wygląda wyjątkowo pięknie i jest dzisiaj najbardziej okazałą świątynią Ząbkowic Śląskich.

Remont kościoła przebiegał z wieloma problemami, i gdyby nie wielka determinacja sióstr klarysek, w szczególności matki - ksieni Barbary Kijak, a także dzięki wielu ludziom "dobrego serca", jak ich nazywa matka Barbara, nie udałoby się go przeprowadzić. Ale zasadniczą rolę odegrała dotacja na remont kościoła w wysokości 500 tyś. zł., które otrzymały siostry z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niebagatelną rolę w zbieraniu funduszy odegrały też tzw. cegiełki, które pozwoliły na zebranie środków na remont wyposażenia kościoła.

Oddanie do użytku kościoła nie kończy prac remontowych. Już od kilku miesięcy trwają prace remontowe w budynkach klasztornych, które związane są z ich osuszaniem, wiązaniem ściągami pękających ścian i gotyckich sklepień. Siostry nadal zbierają pieniądze na remont, kwestując w kościołach Diecezji Świdnickiej, sprzedająć cegiełki i nadal liczą na łaskę "dobrych ludzi"...

Pamiętajmy, że kościół i klasztor sióstr klarysek to budowla będąca wysokiej klasy zabytkiem sztuki i architektury, budowla związana z dziedzictwem kulturowym naszego miasta, która jest dobrem wspólnym, za istnienie której my mieszkańcy jak i władze samorządowe jesteśmy odpowiedzialni.

Nie przechodźmy więc obojętnie wobec starań sióstr i kto może, niech wrzuci do skarbonki choćby drobny grosik... Na pewno zostanie wydany na prace remontowe. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ramach przebudowy ulicy Grunwaldzkiej, które to zadanie inwestycyjne będzie realizowane w tym roku, planuje się zrewitalizować placyk przed kościołem, co zapewne nada jemu uroku i spowoduje, że w przyszłości stanie się to miejsce jednym z najladniejszych zakątków naszego miasta.

zdjęcia: K.Gnach, J.Organiściak, siostry klaryski

Dodał Jerzy Organiściak 27 Feb 2012
Content Management Powered by CuteNews