Bractwa Rycerskie

Od około 20 lat obserwujemy w Polsce odnawianie się tradycji  rycerskiej, co objawia się powstawaniem Bractw Rycerskich. Są to stowarzyszenia, których członkowie najczęściej organizują przedstawienia plenerowe zwane rekonstrukcjami historycznymi, w ramach których odwzorowują zwyczaje oraz realia życia rycerstwa średniowiecznego

Bractwa rycerskie poprzez stroje, uzbrojenie oraz wszelkiego rodzaju inne elementy ubioru i wyposażenia, obejmującego właściwie każdą dziedzinę życia, stają się sposobem na życie dla uczestniczących w nich ludzi. Bractwa organizują turnieje rycerskie, inscenizują wydarzenia historyczne w tym bitwy. Największą rekonstrukcją historyczną w Polsce, w której bierze udział nawet kilka tysięcy osób jest rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem.

U nas, na Ziemi Ząbkowickiej także są żywe tradycje rycerskie. Od kilku lat działa z powodzeniem w Ziębicach Bractwo Rycerskie - "Chorągiew Rycerska Księstwa Ziębickiego", którą mieliśmy okazję podziwiać podczas III Rajdu "Do Książęcego Kamienia" w Sulisławicach w ubiegłym roku. W Kozińcu pod patronatem Pana Henryka Zięby organizuje się drugie bractwo rycerskie - Grodu Rycerskiego Koziniec.

Mam nadzieję, że we współpracy z Ząbkowickim Ośrodkiem Kultury, we wrześniu br. Chorągiew Księstwa Ziębickiego i inne, zaprzyjaźnione bractwa rycerskie, odegrają rekonstrukcję historyczną bitwy pod Ząbkowicami z 1335 r. Byłaby to  jedna z nielicznych rekonstrukcji historycznych nawiązująca do XIV w., bardzo rzadka w Polsce.

Bractwa Rycerskie to nie tylko rekonstrukcje historyczne, to też samokształcenie w rzemiośle rycerskim i zgłębianie życia średniowiecznego. Jednym z jego przejawów jest poznawanie pisma średniowiecznego...

W dniach 4 i 5 lutego ziębickie Bractwo Rycerskie organizuje niezwykle atrakcyjne warsztaty, których uczestnicy przeniosą się w świat średniowiecznych skryptoriów, poznając tajniki pracy dawnych pisarzy – skrybów.
Przez dwa dni praktycznych zajęć będą się uczyć pisania gęsim piórem oraz poznawać tzw. minuskułę karolińską – pismo powstałe w IX wieku w kancelarii Karola Wielkiego w Akwizgranie.


Warsztaty prowadzić będzie wybitny fachowiec w tej dziedzinie, Pani Barbara Bodziony z Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Manuskryptów w Angers we Francji (http://www.barbara-bodziony.pl/). Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc w imieniu organizatorów zapraszam wszystkich chętnych, nie tylko ludzi interesujących się ruchem rycerskim. Dokładne informacje można uzyskać, kontaktując się z Muzeum w Ziębicach lub z kolegą Pawłem Piszczkiem, tel. 607115826 lub mailem  ppiszczek73@gmail.com.
Koszt uczestnictwa wynosi 100 złotych,. a cała zebrana kwota przeznaczona jest na pokrycie kosztów organizacji warsztatów.

Dodał Jerzy Organiściak 30 Jan 2012
Content Management Powered by CuteNews