Czas podsumowań

Poczatek roku to zwykle czas rozmaitych podsumowań, rownież w turystyce i kulturze. Jak co roku, przedstawiciele Oddziału PTTK byli gośćmi Zebrania Sprawozdawczego Klubu Czeskich Turystów w Cervenym Kostelcu, z którym współpracujemy już 17 lat...

Klub Czeskich Turystów to czeski odpowiednik PTTK, posiadający prawie 100 letnią tradycję. W Cervenym Kostelcu jest jednym z najbardziej aktywnych stowarzyszeń, liczącym około 80 członków. Niestety, podobnie jak to ma miejsce w Polsce, turystyka i krajoznawstwo połączone z działalnością na rzecz lokalnych społeczności to domena starszego pokolenia, głównie emerytów, a następców w młodym pokoleniu brak.

W bieżącym roku Cerveny Kostelec, miasto partnerskie Zabkowic Śl. obchodzi swoje 650. "urodziny". Z tej okazji odbędzie się szereg ciekawych imprez, na które zapraszał nas obecny na zebraniu Starosta Peter Medilek. W niektórych z tych imprez weźniemy udział, ale już dzisiaj zapraszam na 12-13 maj, kiedy to nasi przyjaciele z Czech przyjadą do Polski na Rafting po Nysie Klodzkiej i wedrówki po Górach Bardzkich. Tradycyjnie wybieramy się w tym roku do Cervenego Kostelca w końcu sierpnia na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, połączony z poznawaniem Karkonoszy Czeskich oraz we wrześniu na spotkanie w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześciańskiej. Na imprezy te juz dzisiaj zapraszam w imieniu naszego Oddziału PTTK. Szczegółowe informacje będą dostępne juz niedługo w naszym Katalogu Imprez Turystycznych oraz na stronach internetowych.

W niedzielę 22 stycznia z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Kolei SEMAFOR oraz Rady Sołeckiej wsi Sosnowa, odbyło się podsumowanie działalności tego stowarzyszenia za 2011 r. Stowarzyszenia SEMAFOR jest jednym z najbardziej aktywnych stowarzyszeń, propagującym historię kolei oraz wykorzystanie dawnych linii kolejowych dla turystyki. Najbardziej podatny grunt na tego typu działania członkowie stowarzyszenia znaleźli w Gminie Kamieniec Ząbkowicki i Złoty Stok. W ubiegłym roku zorganizowano kilka imprez rekreacyjno - drezynowych związanych ze 110. rocznicą powstania Kolejki Złotostockiej, które odbywały się na dawnym przystanku kolejowym w Sosnowej.

Gospodarzami tego ciekawego spotkania byli: prezes stowarzyszenia Janusz Łoś oraz bardzo aktywny i pomagający w organizacji imprez  - sołtys Sosnowej Ryszard Bierut.

Stowarzyszenia ma bogaty plan imprez drezynowych na 2012 r. razem z przejęciem nieczynnej linii kolejowej Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok włącznie. Już dzisiaj w imieniu stowarzyszenia na te imprezy zapraszam.

(zdjęcia kol. Bartosza Grygorcewicza, ktoremu bardzo dziękuję).

Dodał Jerzy Organiściak 23 Jan 2012
Content Management Powered by CuteNews