Nie zapominajmy o kresach!

W dniu 9. stycznia br.  w Ziębickim Centrum Kultury odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim, w związku z promocją jego najnowszej książki - "NIE ZAPOMNIJ O KRESACH"...

 

Niezwykłe na tym spotkaniu było wszystko: postać księdza Isakowicza - Zaleskiego i jego przejmujaca opowieść o swojej książce i zbrodniach na ludności polskiej na Kresach, znakomita młodzież ziębicka z ZSP od dyr. Mariusza Szpilarewicza, która z wielką kulturą i przejęciem recytowała fragmenty książek o tej tematyce, wreszcie znakomity film pt. "Utracone dzieciństwo" o tragicznych losach ziębiczanina Tadeusza Kortowskiego i jego rodziny.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zalewski jest osobą wybitną i powszechnie znaną, jednym z kapelanów NSZZ "Solidarność" w Krakowie, związanym niemal od początku z opozycją demokratyczną w czasach tzw. "komuny". Jest prezesem Fundacji im. Brata Alberta na rzecz osób wykluczonych i upośledzonych. Jest również znakomitym literatem, a szczególnym przedmiotem jego zainteresowań jest tematyka kresowa i ludobójstwo, dokonywane na ludności polskiej przez oddziały OUN-UPA podczas II wojny światowej. I miedzy innymi temu poświęcona jest książka "Nie zapomnij o kresach". Tej tematyce poświęcona jest również wystawa, przygotowana przez wrocławskie Stowarzyszenie  Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów,  prezentowana podczas tego spotkania i będąca jeszcze kilka dni w Ziębicach.  

Wielkie wrażenie na widzach, jak juz wyżej wspomniałem, wywarł film o losach Tadeusza Kortowskiego, przygotowany przez nauczycieli i uczniów ZSP w Ziębicach. Film bardzo dobry, zarówno pod względem fabularnym, jak i technicznym i aktorskim, którego nie powstydziłyby się zawodowe studia filmowe!!

Wymowa wystapienia księdza Isakowicza - Zaleskiego jak i uczestniczącego w spotkaniu prezesa Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Nacjonalistów Ukraińskich, Jarosława Siekierki była podobna: "nie wolno zapomnieć tragedii Polaków na Kresach". 

Myślę, że takie wspaniałe, pełne ducha patriotyzmu spotkania, w czasach obecnych, gdy mało kto interesuje się historią Polski, a szczególnie tragicznymi losami Polaków na Kresach, powinny się odbyć w każdym polskim mieście! Realizując tę myśl i mając na uwadze fakt, że w Ząbkowicach Śląskich i okolicach jest dość liczna grupa kresowian, pochodzących głównie z okolic Kałusza, Kołomyi i Nadwórnej, miło mi w tym miejscu zapowiedzieć, że zaprosiłem księdza Tadeusza do Ząbkowic Śląskich na spotkanie o podobnej tematyce. Ksiądz  Isakowicz - Zalewski przyjął zaproszenia z przyjemnością. O terminie poinformuję Państwa po uzgodnieniu szczegółów na łamach prasy i portali internetowych.

Zdjęcia Bartosza Grygorcewicza, któremu dziękuję.

 

Dodał Jerzy Organiściak 09 Jan 2012
Content Management Powered by CuteNews