MINIWELT - Miasteczko miniatur

W dniu 30. listopada br. na Sesji Rady Powiatu Ząbkowickiego odbyło się spotkanie - prezentacja nowego projektu turystycznego, który, mam nadzieję za trzy lata, stanie się rzeczywistością i "motorem napędowym" naszej, ząbkowickiej gospodarki. Mam na myśli zamiar zbudowania miasteczka miniatur o roboczej nazwie MINIWELT...

 

Ale od początku. Kilka miesięcy temu Pani Irena Balikowska - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabkowicach Śl.nawiązała kontakt z pewnym biznesmenem z Niemiec, p. Wernerem Schmitt'em (z lewej), który chciałby na naszym terenie uruchomić działalność szkoleniową dla osób dorosłych, między innymi w zakresie opieki nad osobami starszymi.

Pan Schmitt jest autorem i realizatorem także innego przedsięwzięcia, które jemu i jego partnerom przyniosło duży sukces komercyjny i sławę w całych Niemczech. Chodzi o stworzenie miasteczka miniatur - Miniwelt, które powstało przy małym mieście koło Chemnitz - Lichtenstein. Przedsięwzięcie to rozsławiło to małe miasto i stało się przysłowiowym "hitem" turystycznym. W ciągu 10 lat odwiedziło to miejsce 1,5 mln osób!! Nazwa "Miniwelt" stąd, bo można tam oglądać w zmiejszonej skali obiekty z całego świata, wybudowane w skali 1:25. Wokół miasteczka rozwinęły się rożne usługi: gastronomia, pamiątkarstwo, powstało nawet małe obserwatorium astronomiczne.

I takie właśnie miasteczko miniatur mogłoby powstać w Zabkowicach Śl. przy drodze nr 8 na gruntach Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ciekawym z punktu widzenia społecznego był sposób powstania Miniweltu. Zbudowały go osoby bezrobotne i to głównie w wieku 45+, które na początek musiały zdobyć odpowiednie kwalifikacje w zakresie budowania modeli, a potem je wykonać!! Po powstaniu miasteczka, duża część tych osób pracuje w nim do dzisiaj!! I taki model powołania do życia tego przedsięwzięcia u nas chciałby zastosować biznesmen z Niemiec.

 

Moim zdaniem są na to duże szanse, wymaga to jednak współpracy z biznesmenem lokalnych władz samorządowych, Urzędu Marszałkowskiego, może ministerstwa i maszych parlamentarzystów.

Firma Pana Schmitta już w Zabkowicach Śl. działa pod nazwą Akademia Brunnenhof i prowadzi na razie rekrutację na kursy językowe. Kursy, które mają otworzyć drogę dla naszych mieszkańców do pracy na rynku niemieckim.

Zapraszam zainteresowanych do siedziby firmy, która się mieści na razie w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkowicach Śl., tel. 74 830 04 43. I trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia MINIWELT!

 

Dodał Jerzy Organiściak 03 Dec 2011
Content Management Powered by CuteNews