Gala parowozów

W dniach 3-4.09.2011 r. z inicjatywy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbywa uroczysta GALA PAROWOZÓW oraz imprezy towarzyszące, prezentujące dawną technikę kolejową...

Impreza ta, jedna z wielu w tym roku z zorganizowanych przez to jedyne na Dolnym Śląsku muzeum techniki pokazuje, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się dawna technika kolejowa i drogowa (muzeum ma tez b. ciekawy dział poświęcony motocyklom). W tegorocznej imprezie uczestniczyło kilka tysięcy osób.

 

W ramach imprezy można było zwiedzić z przewodnikiem ekspozycję, przejechać się niedawno uruchomionym parowozem Tkt 48 (na zdjęciu 1), wziąć udział w pokazach filmów kolejowych, wreszcie największa atrakcja: wyruszyć w "romantyczną podróż" na trasie z Wrocławia przez Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko, Wałbrzych do Jaworzyny Śląskiej na pokładzie zabytkowego pociągu ciągniętego przez parowóz.

Pociag retro w Kamieńcu Ząbkowickim 3.09.2011. (foto J.Łoś)

Jak widać na zdjęciach, stare kolejnictwo, ktore przecież tak niedawno znikneło z krajobrazu miast śląskich, cieszy się niezwykłym wprost sentymentem i popularnością. Tak samo jest we wszystkich krajach świata. Możliwość przejechania się parowozem czy drezyną staje się wielką atrakcją turystyczną, którą można zamienić na "dobre pieniądze" i miejsca pracy. Mowię o tym dlatego, że za sprawą grupy pasjonatów starej kolei z kol. Januszem Łosiem i Grzegorzem Łużnym na czele, możemy się stać taką, drugą Jaworzyną Śląską!!

 

Pokazała to dobitnie impreza sprzed 4 laty z okazji "150 lecia doprowadzenia kolei do Ząbkowic i 100 lecia Zabkowickiej Kolejki Powiatowej", w której uczestniczyło około 2 tyś. ludzi!!

Mamy dobrze zachowany budynek dworca Ząbkowickiej Kolejki Powiatowej w Ząbkowicach Śl. z pięknym otoczeniem, prawie trzy kilometry zachowanego toru do wsi Zwrócona z resztkami przystanku w tej miejscowości, a przede wszystkim grupę wspaniałych pasjonatów kolei - ludzi, którzy dla realizacji swej pasji poświęcą swą ciężką pracę i własne pieniądze!!!

Przystanek w Zwróconej (Stan z 2009 r.)

Sprawa leży w nieodpłatnym przekazaniu torów i dworców przez PKP na rzecz samorzadów. PKP chce, samorządy nie chcą lub nie mogą??  Mówimy o tym juz 3 lata, a sprawa stoi w miejscu. Panowie samorządowcy, nie marnujmy zapału tych ludzi!!! Zapewniam, że jesli znajdę się w Sejmie, szybko tę sprawę załatwię!!

Dodał Jerzy Organiściak 04 Sep 2011
Content Management Powered by CuteNews