Nagrobek Karola I Podiebradowicza

W dniu 6 sierpnia 2011 r. odwiedził nasze miasto Pan doc. dr hab. Bogusław Czechowicz, historyk sztuki śląskiej i znawca epoki Podiebradów, muzealnik, dzisiaj docent na Uniwersytecie w Hradcu Kralove...

Pan Bogusław Czechowicz napisał w kilka wybitnych prac o sztuce śląskiej okresu piastowskiego i późniejszego, w tym pracę na temat książęcego mecenatu artystycznego na Śląsku, w której opisuje między innymi zabkowicki zamek (na okładce), jeden z najwybitnijszych zabytków początku XVI w. na Śląsku, mecenat księcia Karola I Podiebradowicza.

Pan Czechowicz bardzo się ucieszył informacją, że Gmina Ząbkowice zamierza przystapić do prac zabezpieczających przy ruinach zamku. Oglądneliśmy również nagrobek księcia Karola I Podiebrada, również wybitny zabytek sztuki I poł. XVI w., który także wymaga szybkiej renowacji.

  

Rozmawialiśmy o projekcie utworzenia w Ząbkowicach Śl. Muzeum Miejskiego w ratuszu. Pan Bogusław Czechowicz zapewnił nas o swojej pomocy przy jego organizacji i zdobyciu eksponatów. Pan doc. Czechowicz razem z prof. Fukalą z Uniwersytetu w Hradec Kralove pracują obecnie nad monografią księcia Karola I Podiebradowicza, wnuka króla Jerzego z Podiebradów, ostatniego z tej rodziny o takim znaczeniu w historii Śląska i Czech. Ze swojej strony zapewniłem naszego gościa, że jesli ta praca zostanie ukończona - wydam ją.

W dniu dzisiejszym obiegła Ząbkowice Śl. informacja, że nieznani wandale uszkodzili pomnik sióstr Diakonis przy ul. Bohaterów Getta (obok budynku d. Liceum Ogólnokształcącego).

 

Z pomnika, ustawionego w 2002 r. wyrwano piękne, brązowe płyty z napisami w j. polskim i niemieckim na temat działalności sióstr  w naszym mieście. To skandal i kompromitacja i mam nadzieję, że płyty wrócą na swoje miejsce, a sprawcy tego barbarzyństwa zostaną surowo ukarani!!

Dodał Jerzy Organiściak 08 Aug 2011
Content Management Powered by CuteNews